Pod vedením premiéra Petra Fialy bude Česko ve druhé polovině příštího roku předsedat Radě EU.

foto Michal Čížek, týdeník Hrot

Spojenci tu jsou

Fialově vládní koalici se otevírají vcelku dobré možnosti začít proměňovat své evropské sliby v činy

Ladislav Mrklas

Ladislav Mrklas

politický komentátor

Evropa je rozdělená vedví, ba i víc. Je jasné, že unijní státy budou nyní horko těžko hledat společné odpovědi na důležité výzvy. A někdy je ani nenajdou.

Rozdělení Evropy jsme v této rubrice zřetelně ukázali na mapě evropských vlád před dvěma týdny. Jestliže zastáváte postoj, že čím více Evropy, tím lépe, budete se s tímto faktem jen těžko smiřovat. Pokud si naopak myslíte, že sjednocovací ambice překročily rozumné a žádoucí meze, můžete takovou rozpolcenost považovat za pozitivní. A to nejen kvůli samotnému brzdění ambic, ale i proto, že rozdělená Evropa dává šanci některé věci znovu promyslet. A revidovat.

Vznikající česká vláda chce hrát daleko aktivnější roli v EU. Podle koaliční dohody bude důsledně mapovat dopady různých evropských rozhodnutí a efektivněji argumentovat při jejich tvorbě. Odmítá „rezignovat na energetickou bezpečnost, soběstačnost a nezávislost“. A Green New Deal (GND) sice bere jako příležitost, ale chce zohledňovat jeho dopady. A také prosazovat, aby „jádro získalo status bezemisního zdroje a plyn status přechodného zdroje“.

Z textu koaliční smlouvy i vyjádření budoucího premiéra plyne, že nová vláda chce jít cestou rozumné revize. Nesmí se to říkat moc nahlas, protože ve vládě jsou i strany, jejichž evropský azimut je hodně mainstreamový. Situace Česka ale jiné řešení než alespoň pokus o dílčí změny ani neumožňuje.

Předsednický reparát

Pro takovou politiku má Česko dobré institucionální předpoklady. Pod vedením premiéra Fialy bude ve druhé polovině roku 2022 předsedat Radě EU. V tu chvíli musejí být všichni dotčení ministři dávno pevně usazeni ve svých sedlech, aby mohli přicházet s důležitými iniciativami. Že se dá i v roli malé země v době předsednictví leccos udělat, dokazují naše zkušenosti z roku 2009. Sice to celé skončilo neslavně, ale zatracovat úspěchy Mirka Topolánka při řešení plynové krize by bylo nespravedlivé.

A také nešťastné, protože bychom dali zapomenout na to, že tehdejší premiér měl velmi solidní kontakty na důležité evropské hráče. A právě to je cesta. Babiš se svým obřím střetem zájmů a neschopností být partnerem komukoli je pryč. Teď je třeba hledat a nacházet spojence a nad dílčími problémy uzavírat ad hoc koalice. Tu k blokování, jinde pro něco konstruktivního.

Diverzifikovaná vládní reprezentace v Evropě má tu výhodu, že od počátku můžete vcelku bez obav jednat se všemi. To je přesně pozice pro Petra Fialu, který k tomu má kromě jiného skvělé jazykové předpoklady.

Jaderná koalice

Je evidentní, že nová vláda může mít řadu spojenců v zemích střední a východní Evropy. Na prvním místě větší hráče, jakými jsou Polsko a Rumunsko. Hned za nimi Slovensko a také pobaltské a balkánské země. Chybou by bylo vynechat Maďarsko. Všude tady teď vládnou konzervativci. S mnohými z nich má dobrou vazbu ODS a jinde mohou pomoci TOP 09, KDU-ČSL a STAN, afiliované k Evropské lidové straně, k níž patří i mnozí premiéři. Velkými tématy jsou dopady GND, imigrace a inflace a také vliv Ruska, Číny, postup digitalizace nebo volný obchod. A v mnoha případech i jaderná energie, což samozřejmě není případ jinak blízkého Rakouska.

Právě vytvoření evropské projaderné koalice představuje druhý logický směr uvažování. Na prvním místě v něm figuruje Francie, která se nyní zdá být dobrým spojencem nejen v této oblasti. A pak tu jsou v pořadí dle důležitosti jádra Belgie, Švédsko, Finsko, Španělsko a Nizozemsko, následované zeměmi střední a východní Evropy.

(Překvapivá) blízkost

Itálie sice není spojencem, co se jádra týče, ale pokud tam volby vyhrají konzervativci afiliovaní spolu s ODS k měkkým euroskeptikům (ECR), rýsuje se tu další zajímavá osa. Nabízejí se témata ochrany vnějších hranic, GND a také budoucnost plynu.

Právě plyn spojuje Česko i s největším sousedem a nejmocnější zemí celé Unie. Opomenout Německo by byla zásadní chyba. Spojenectví se Scholzovou, tedy socialisty vedenou, spolkovou administrativou na první dobrou moc nadějně nevypadá. Jenže pozor, právě socialisté z SPD vystavěli svou letošní úspěšnou volební kampaň na realistickém přístupu k GND. Proti ultrazelené propagandě postavili pragmatismus. Ten neprodají ani za vládní spojenectví se Zelenými, jelikož by jim to voliči brzy spočítali.

Zkrátka a dobře, navzdory a možná spíše díky vážnosti situace se Fialově vládní koalici otevírají vcelku dobré možnosti začít proměňovat své evropské sliby v činy. Spojence na to rozhodně má.