Ruští blogeři nesmějí kritizovat Kreml, že nedokáže ochránit Krymský most
Pro ruskou propagandu je udržení Krymského poloostrova klíčové. Bombardování vojenských cílů na Krymu a poškození Kerčského mostu ukrajinskou armádou vyvolávají mezi ruskými válečnými blogery kontroverze. Obviňují Kreml i armádu, že nedokážou v regionu udržet bezpečnost. Roste ale tlak, aby kritika ustala.
redaktor
Ruská blogerská scéna je rozpolcená kvůli tomu, že vedení Kremlu a ruské armády není schopno ochránit Krymský poloostrov, který Rusko protiprávně anektovalo už téměř před deseti lety, na jaře roku 2014. Ukrajinské armádě se daří opakovaně útočit na letiště, muniční sklady, železnici i Krymský most, který Putin slavnostně otevíral v roce 2018. Kromě čtyřproudé dálnice je doplněn i dvěma železničními tratěmi, jež byly zprovozněny o rok později.
Kyjev devatenáctikilometrový most samozřejmě považuje za černou stavbu, kterou je potřeba zničit. Navíc slouží jako zásobovací trasa pro ruské vojenské jednotky. Ukrajina na nejdelší most v Evropě zaútočila už loni 8. října, kdy na dálniční části explodoval nákladní vůz. Kromě silniční byla poškozena i železniční část. K dalšímu útoku došlo letos v noci ze 16. na 17. července, kdy na most útočily námořní drony. Byla poškozena silniční část mostu.
Ruští prominentní blogeři částečně obviňují z nedbalosti ruskou armádu, a zejména šéfa generálního štábu a velitele ukrajinské operace Valerije Gerasimova. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je ale ultranacionalistická blogerská scéna rozdělená v názoru na to, kdo má nést za neúspěchy na černomořském poloostrově zodpovědnost. Ukazuje to na velmi citlivé téma pro Kreml a pro ruskou propagandu. Neúspěchy v bojích samozřejmě nechce příliš ventilovat v ruském veřejném informačním prostoru.
Jeden z blogerů, který si říká Talipov a jeho telegramový účet sleduje sto tisíc odběratelů, napadl ostatní kritické kolegy, že stále shazují ruské vedení války a pomlouvají vysoce postavené velitele. Nelíbí se mu ani zveřejňování fotografií poškozených vojenských objektů na Krymu. Ty, kteří vedou „zběsilou“ kritiku ministerstva obrany, nazval imbecily.
Cenzura se rozšiřuje i na sociální sítě
ISW si všímá i toho, že informace o útoku a poničení Čonharského mostu, který spojuje Chersonskou oblast s Krymem, už blogeři příliš nereflektovali. Je to důkaz toho, že také na sociálních sítích začíná fungovat kremelská cenzura. Kreml si nepřeje, aby byly zveřejňovány další úspěchy ukrajinské armády, a naopak chce zamlčet selhání a nezdary ruských okupantů.
Propaganda chce především chránit generála Gerasimova, který velí ukrajinské „speciální operaci“. Dříve byl pro naprostou neschopnost kritizován jak Jevgenijem Prigožinem, tak Igorem Girkinem. První byl po nedotaženém puči odsunut na vedlejší kolej do Běloruska, Girkin byl zatčen a obviněn za podněcování k extremistické činnosti.
Kreml dlouhodobě buduje jednotný výklad o střetu Západu s Ruskem, jež se pouze brání a bylo k napadení souseda donuceno. Mluvčí Putina Dmitrij Peskov pořádá každý týden setkání s redaktory hlavních ruských deníků a agentur, aby mělo vedení země novináře a média pod kontrolou.
Dosud se jednotné linii vymykali právě ruští vojenští blogeři, kteří o průběhu bojů informovali poměrně nezávisle. Od nepovedeného puče wagnerovců ale Kreml žádá naprostou loajalitu také od nich.
I když je někdy slyšet odlišný názor, je to předem naplánovaná strategie. Podle britského politologa Marka Galeottiho Putin v některých případech dovoloval, aby „jeho chlapci“ mezi sebou takzvaně bojovali. Tento přístup ale nyní Kreml přehodnotil.