Cena ruské ropy je zásadně nižší, než se počítalo loni
Ilustrační foto: Shutterstock.com
Ceny ropy jsou nejníže od covidu. Rusům to dělá čáru přes státní rozpočet
Ruské úřady se připravují na situaci, kdy příjmy ruského rozpočtu z prodeje ropy budou mnohem nižší než v minulých letech. Ruské černé zlato se na světových trzích prodává za méně než 60 dolarů za barel, letošní rozpočet ale počítal s cenovkou o deset dolarů vyšší.
redaktor
Pokles cen ropy na světových trzích, který souvisí především s nejistotou ohledně vývoje celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa – Spojenými státy a Čínou –, musí řešit vládní úřady v Rusku. Jeho ekonomika je životně závislá na příjmech z prodeje fosilních surovin.
Ruské ministerstvo pro hospodářství se už připravuje na nepříznivý vývoj. Ve své aktuální prognóze počítá s tím, že se bude uralská ropa prodávat v tomto roce průměrně jen za 56 dolarů (asi 1233 korun) za barel. V příštím roce by to mělo být 61 dolarů za barel.
Znamenalo by to, že cena ropy bude nejnižší od pandemie covidu-19, kdy se kvůli rozsáhlým lockdownům po celém světě ceny fosilní suroviny zhroutily. V roce 2020 se ruská ropa na světových trzích prodávala v průměru jen za 41,7 dolaru (918 korun) za barel.
Ceny ruského černého zlata klesly pod 56 dolarů předtím jen v letech 2015 a 2016, připomenul deník The Moscow Times. Nová prognóza ruského ministerstva je značně vzdálena příjmům, se kterými počítal letošní rozpočet – 69,7 dolaru za barel.
Znamená to mimo jiné i to, že se nebudou odvádět finanční přebytky za prodej fosilních komodit do ruského Národního fondu bohatství. Naopak se z fondu musí sanovat federální rozpočet. Fond k prvnímu dubnu držel v aktivech 3,27 bilionu rublů (867 miliard korun).
Už během prvních tří měsíců se příjmy z prodeje ropy a zemního plynu do ruského rozpočtu propadly meziročně o deset procent, jen v březnu to bylo o 17 procent méně.
Pokles ceny ropy o jediný dolar znamená pro ruský rozpočet roční ztrátu ve výši 160 miliard rublů (42,4 miliardy korun), odhadl ruský investiční bankéř Jevgenij Kogan.
Další komplikací pro ruský rozpočet je také silnější rubl, protože daňové příjmy z prodeje fosilních surovin jsou denominovány v dolarech. Americká měna ale v posledních dnech kvůli Trumpově kritice americké centrální banky vůči ostatním měnám oslabuje.
Analytici z think-tanku Tverdyje Cifry předpokládají, že by letošní rozpočtový schodek mohl být vyšší až o 2,5 bilionu rublů (663 miliard korun), než s čím ruské ministerstvo financí počítalo.
Původně měl dosáhnout 1,2 bilionu rublů (318 miliard korun). Ruské ministerstvo hospodářství nicméně i nadále operuje s tím, že ruská ekonomika letos poroste o 2,5 procenta.