Viktor Dušek ví, jak se dělá byznys s Korejci
koláž Hrot24 / KPMG / archiv Viktora Duška / Canva / Berenika Slánská
Česko-korejské obchodní vztahy
Rozhovor
Z automotive na „atom-motive“. Díky dostavbě Dukovan můžeme být tahounem jaderné renesance
říká přední expert na korejský byznys Viktor Dušek z kanceláře KPMG Legal
redaktor
Během několika týdnů dojde k podpisu smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Zakázku v hodnotě 400 miliard korun má realizovat korejská firma KHNP. „Dostavba bude největší investicí v historii Česka,“ připomíná v rozhovoru pro Hrot24 expert na česko-korejské byznysové vztahy Viktor Dušek, Legal Director kanceláře KPMG Legal.
„Současně probíhají jednání o dalších investicích. Pro rozvoj vzájemných vztahů je teď nejzásadnější úspěch dukovanského projektu, včetně zapojení českých firem, o kterém se intenzivně jedná,“ zdůrazňuje.
„Projekt bude mít velký vliv i na region,“ pokračuje Dušek a zmiňuje přitom materiál poradenských oddělení KPMG. „Kolegové připravili pro vládu a kraje studii socioekonomických dopadů dostavby Dukovan, podle které přinese projekt dotčeným obcím jen na daních asi 1,5 miliardy korun.“
V regionu by podle něj mělo vzniknout až tisíc nových podnikatelských subjektů a příchod téměř deseti tisíc nových lidí by měl pomoci zmírnit vylidňování i tlak na omezování méně vytížených veřejných služeb v okolí.
Zesílí podle vás díky zkušenosti s dostavbou Dukovan poptávka po našich firmách i v jiných zemích?
Rozhodně. Firmy, které se zapojí do dostavby Dukovan, získají nové reference a certifikace potřebné v rámci jaderné energetiky. Budou rozvíjet své technické know-how, které pak můžou využít na dalších projektech, které se v Evropě i jinde připravují.
Jsme svědky určité jaderné renesance. Tyto zdroje se připravují v Polsku, Slovinsku, Nizozemsku a v dalších zemích. A Česko by se mohlo stát jedním z tahounů této renesance.
V souvislosti s tím je důležité i to, že jaderná energetika má v Česku mezi veřejností dlouhodobě vysokou podporu, jednu z nejvyšších v Evropě.
Čeští jaderní odborníci, kteří se zapojí do dostavby Dukovan, pak budou poptáváni všude ve světě. Dokonce se s určitou nadsázkou mluví o možném přechodu české ekonomiky z automotive na atom-motive.
Jižní Korea je v tuto chvíli největším přímým neevropským investorem v České republice. Je to shoda okolností, nebo je za tím něco víc?
Rozhodně to není náhoda. Příčin je více. Pro celkový rozvoj korejských investic u nás byla zásadní ta první a dosud největší – příchod automobilky Hyundai v roce 2006 do Nošovic.
Korejci jsou totiž výrazně týmový národ a velmi dají na pozitivní zkušenosti a reference jiných firem, které v zemi již investovaly. Prostě mají rádi osvědčené postupy.
Také tady vznikl korejský dodavatelský řetězec a korejská komunita, která nabaluje další a další investice. Prostě efekt sněhové koule.
Jižní Korea v Česku investuje podobně intenzivně jako v sousedním Japonsku, a dokonce více než třeba v Německu. Čím jsme pro Korejce tak atraktivní?
Jsou tu další aspekty, které do Česka lákají nejen Korejce. Například výhodná geografická poloha ve středu Evropy byla jedním z důvodů, proč korejský výrobce zubních implantátů Osstem nedávno přesunul svou evropskou centrálu z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy.
Podobně společnost Doosan Bobcat umístila do Dobříše svou centrálu pro region EMEA (tedy pro Evropu, Blízký východ a Afriku – pozn. red.).
Také bych řekl, že Korejci k nám chovají určité sympatie, což je dáno podobným osudem menšího státu mezi dvěma velmocemi. Podobně jako my jsme v historii byli utiskováni Německem a Sovětským svazem, Korea byla v područí Číny a Japonska. Sympatie také posílil v Koreji oblíbený seriál Lovers in Prague, který se před dvaceti lety natáčel v Praze.
Korejci v Česku masivně investují, zatímco Češi do Koreje spíš „jen“ vyvážejí, třeba pivo.
Nejen Korejce láká Česko i svou průmyslovou tradicí a kvalifikovanou pracovní silou. I když pokud jde o vzdělávání v technických oborech, máme rozhodně co zlepšovat, abychom mohli nabídnout dostatek kvalifikované pracovní síly a expertů pro investice s vysokou přidanou hodnotou.
Byl jste u řady milníků v česko-korejských obchodních vztazích. Jaké za vás byly ty nejzásadnější?
Ten nejzásadnější milník z mého pohledu už jsem zmínil – příchod Hyundai. Její investice přes 34 miliard korun je dosud největší zahraniční investicí v historii ČR, i když jí brzy nejspíš překoná Onsemi.
Hyundai na sebe navázala řadu subdodavatelů z Koreje a její investice nastartovala byznysové vztahy České republiky a Koreje.
Pro mě osobně byl zásadní příchod společnosti Nexen, která v roce 2019 v průmyslové zóně Triangle u Žatce otevřela továrnu na výrobu pneumatik za 22 miliard korun. Nexenu v KPMG pomáháme od samého začátku a já jsem podepsaný pod zakladatelskou listinou.
Stavím v Ostravě divadlo za 400 milionů a investorům nabízím vysoký zisk, říká hvězda Tří tygrů Albert Čuba
Pak bych zmínil ještě akvizici plzeňské Škoda Power korejským průmyslovým gigantem Doosan. Bylo to poprvé, kdy Korejci zainvestovali do českého strojírenství, respektive energetiky.
Zajímavé bylo i to, že se jednalo o akvizici, přičemž do té doby Korejci své záměry realizovali spíše jako stavby takzvaně na zelené louce. Nyní by se Škoda Doosan Power měla významně podílet na dodávkách v rámci dostavby Dukovan.
Jak je to naopak s příležitostmi pro české firmy v Koreji?
Pravdou je, že česko-korejské obchodní vztahy jsou nevyvážené. Korejci v Česku masivně investují, zatímco Češi do Koreje spíš „jen“ vyvážejí, třeba pivo. Ale ani obchodní bilance není pro nás dlouhodobě úplně příznivá.
S pivem souvisela i první česká investice v Koreji v roce 2017. Firma Gold of Prague spustila výrobu tohoto našeho typického nápoje v druhém největším jihokorejském městě Pusanu. O projekt se manažersky staral právník a ekonom Lukáš Mikeska, který teď také pracuje v KPMG.
Dalšími perspektivními obory pro české firmy v asijské zemi by mohly být strojírenství, robotika, IT, letecký a kosmický průmysl, energetika nebo obnovitelné zdroje. Obecně ale není snadné se v Koreji uchytit kvůli specifikům tamního trhu.
O jaká jde?
Součástí korejské mentality je třeba neustálý tlak na rychlost – tzv. pali-pali, což v překladu znamená „rychle, rychle“. Korejští klienti očekávají okamžitou reakci na své maily, i večer nebo o víkendu.
V Koreji je zvykem pracovat po večerech a právě také o víkendech, jejich pracovní nasazení je na evropské poměry mimořádné. I když v poslední době mladí Korejci už chtějí větší work-life balance. Komplikací je samozřejmě i velká geografická vzdálenost a jazykově-kulturní odlišnost.
Jak tedy správně jednat s Korejci?
Více dbají na hierarchii na pracovišti, čeští byznysmeni by proto měli jednat primárně s protějšky na stejné či podobné pozici. To znamená topmanažer s topmanažerem, střední management se středním managementem a tak dále.
Součástí korejské kultury je i velká uctivost. Při hovoru často používají slovo děkuji (gamsahamnida) a přitom ještě pokloní hlavou.
Poklona bývá i hluboká, zvlášť ze strany mladých lidí vůči starší generaci. Korejská úcta ke stáří se donedávna projevovala i v tom, že vedoucí pozice ve firmách dostávali přednostně starší pracovníci.
Korejci k nám chovají určité sympatie, což je dáno podobným osudem menšího státu mezi dvěma velmocemi.
Při sdělování nepříjemných informací je vhodné používat určitou dávku diplomacie. Velkým přešlapem by mohlo být polemizovat s korejským manažerem před jeho podřízenými.
K úspěšným česko-korejským spolupracím může přispět i znalost faktu, že Korejci milují společenské akce a doporučoval bych proto pozvání na ně neodmítat.
Jak v současnosti vypadá související praxe v KPMG a v KPMG Legal?
Máme výhodu v tom, že jsme globální síť poradenských společností a naše pobočka v Koreji je největší na tamním trhu. Tedy máme velkou podporu přímo z Koreje.
To by ale samo o sobě nestačilo. Proto máme přímo tady v Praze takzvaný Korean Desk, tedy korejského kolegu, který nám pomáhá kulturní rozdíly a bariéry překonávat a o naše klienty ze své vlasti se skvěle stará.
Máme ale velké štěstí i v tom, že přímo v našem právním týmu působí i kolegyně Ji Yun Cha, která se narodila v Koreji, ale od osmi let žije se svými rodiči v Praze, kde vystudovala Právnickou fakultu.
Dokáže tak skloubit znalost českého práva i korejské kultury a jazyka. Pro nás a pro naše korejské klienty je proto velkým přínosem.
Jak myslíte, že se budou vyvíjet další obchodní vztahy mezi námi a Korejci?
Posilování česko-korejských vztahů probíhá na mnoha úrovních. V srpnu 2024 otevřela agentura CzechTrade kancelář v Soulu, která má podporovat české podnikatele při vstupu na korejský trh. U nás působí obdobná korejská organizace KOTRA.
Posilují se i diplomatické styky. Od roku 2015 máme s Koreou podepsanou dohodu o strategickém partnerství. Osobně jsem se v březnu 2023 účastnil slavnostního otevření nového českého honorárního konzulátu v Pusanu.
Teď v dubnu se posílily lety mezi českou a korejskou metropolí. Vedle Korean Air Lines nyní mezi Prahou a Soulem léta i Asiana Airlines a počet letů byl rozšířen na sedm týdně.
Současně probíhají jednání o dalších investicích. Korejci byli ve hře mimo jiné o stavbu gigafactory, která se zatím ale odsouvá kvůli nedostatečně silné poptávce po elektromobilech.
Z mého pohledu je teď pro další rozvoj vzájemných vztahů nejzásadnější úspěch dukovanského projektu, včetně zapojení českých firem, o kterém se intenzivně jedná, a to na nejvyšší úrovni.
Co vás teď na Jižní Koreji nejvíce zajímá?
Musím říct, že mě Korea a její osud, kultura a lidé pořád fascinují. Jsem zvědavý, jak se tam nyní vyvine politická situace po impeachmentu prezidenta. Rád bych se tam zase vrátil a udělal si víc času i na její přírodu. Jsou tam krásné národní parky, chtěl bych navštívit třeba oblíbený ostrov Jeju.
Komunisti museli koupit licenci na Coca-Colu, Kofola totiž československým řidičům nestačila
Jak jste se k této své „korejské“ specializaci vlastně dostal?
Tak trochu náhodou. Vždycky mě bavilo cestování a cizí kultury. Když jsem před 12 lety přišel do KPMG, měli jsme spoustu japonských a korejských klientů v auditu nebo daních.
A já chtěl tuto spolupráci více rozvinout i v oblasti právních služeb. Kvůli jiným byznysovým a kulturním zvyklostem to na začátku nebylo úplně jednoduché, ale nakonec se nám to podařilo hezky rozjet.
Žijeme v neklidném světě. Může současná geopolitická situace to všechno, o čem se bavíme, nějak ovlivnit?
Současné geopolitické napětí ještě více posiluje spojenectví Jižní Koreje se západními státy, včetně Česka. Soul je dlouhodobě ohrožován Severní Koreou, kterou podporuje Čína i Rusko.
Naopak má strategické partnerství s USA. V zemi po konci korejské války zůstali američtí vojáci, kteří se účastní společných vojenských cvičení, a toto spojení se zdá i nadále pevné.
Dnešní doba je ale tak nepředvídatelná, že si netroufnu cokoliv odhadovat. Připraveni musíme být na všechno. Byl bych rád, kdyby česko-korejské vztahy v této nejisté éře zůstaly jednou z našich pevných kotev.
Viktor Dušek
Advokát, Legal Director KPMG Legal
Odborník na česko-korejské byznysové vztahy
Podílel se například na příchodu korejské společnosti Nexen na český trh
V kanceláři působí téměř 12 let
Dříve pracoval pro advokátní kancelář NKWD Legal
Vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni