Elon Musk apeluje na Američany, ať mají děti. Sám jde příkladem
Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Tragická porodnost v USA. Elon Musk varuje Američany před zánikem civilizace
Nejen Česká republika, ale i Spojené státy americké se potýkají s nejnižší porodností za poslední desetiletí. Problému si všímá i miliardář a člen administrativy prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk. Podle něj je reálným scénářem zánik civilizace.
redaktor
Z dat amerického Národního centra pro zdravotní statistiku vyplývá, že počet porodů v roce 2023 klesl na nejnižší úroveň za více než 40 let.
Ve Spojených státech se plodnost už několik let drží pod tzv. reprodukčním poměrem 2,1 porodu na ženu. To znamená, že bez migrace by americká populace přirozeně ubývala.
„Nízká porodnost ukončí civilizaci.“ Tuto větu napsal Elon Musk na síti X (dříve Twitter) jen několik hodin poté, co americké zdravotnické autority zveřejnily, že v roce 2023 se narodilo 3,596 milionu dětí. To představuje meziroční pokles o dvě procenta a zároveň nejnižší číslo od roku 1979.
Musk, šéf Tesly a SpaceX, je dlouhodobým kritikem klesající porodnosti v západním světě. Podle něj přestáváme myslet na budoucnost a místo podpory rodin se soustředíme na krátkodobé pohodlí.
Sám má údajně nejméně čtrnáct dětí s několika ženami a investuje miliony dolarů do výzkumu plodnosti a populační politiky.
Podle svého vyjádření chce dokonce využívat náhradní matky, aby „před apokalypsou dosáhl legie“ – tedy dostatečného počtu potomků, kteří převezmou štafetu.
Konzervativní influencerka Ashley St. Clair, s níž má Musk jedno z dětí, již dříve zveřejnila, že jí během těhotenství napsal zprávu. V ní náhradní mateřství popisoval jako nástroj přežití civilizace.
Klesající porodnost je ve Spojených státech součástí širšího trendu, kdy lidé odkládají životní milníky. Eric Finnigan, analytik ze společnosti John Burns Research and Consulting (JBREC) v souvislosti s celosvětovým poklesem porodnosti uvedl na X: „K nižší porodnosti v USA vedou tři důvody: 1) méně žen se stává matkami, 2) odkládání mateřství (průměrný věk prvorodičky je nyní 30 let), 3) celková velikost rodiny je menší.“
Data ukazují, že pouze 48 procent dnešních třicátníků v USA bylo někdy ženatých nebo vdaných – zatímco v roce 1984 to bylo 78 procent. Vlastní domov dnes obývá jen 33 procent z nich, oproti 47 procentům ve stejné věkové kategorii před čtyřiceti lety. Společnost se proměňuje – mladí lidé nezakládají rodiny, protože se na to necítí připraveni mentálně ani materiálně.
Administrativa Donalda Trumpa, jejímž členem je i Musk, připravuje sérii opatření na podporu rodičovství. Podle deníku The New York Times se uvažuje například o tzv. baby bonusech ve výši pět tisíc dolarů (cca 110 tisíc korun) za narozené dítě nebo o stipendiích pro uchazeče, kteří jsou sezdaní či mají děti.
U republikánů nejsou dávky a pobídky typickým nástrojem politiky, nicméně i konzervativní politici si začínají uvědomovat, že pokud se USA nepodaří zvrátit trend klesající porodnosti, čeká je dlouhodobý pokles ekonomické síly, vyšší zátěž na důchodový systém a postupné stárnutí a zmenšování populace, upozorňuje Newsweek.