Počítačové čipy z Německa a Japonska pohánějí ruské rakety

Počítačové čipy z Německa a Japonska pohánějí ruské rakety

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Ruská armáda

Počítačové čipy z Německa a Japonska pohánějí ruské rakety

Ruská armáda sice hřímá o své soběstačnosti, ale skutečnost je jiná. Nejnovější raketa „Oreshnik“, nasazená minulý měsíc proti Ukrajině, vznikla v dílnách, kde se klíčové technologie stále opírají o západní výrobní zařízení. Analýza Financial Times odhaluje, že navzdory sankcím Kreml stále závisí na německých a japonských systémech pro přesné obrábění.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Dva hlavní ruské instituty zabývající se vývojem zbraní, Moskevský institut pro tepelnou techniku (MITT) a společnost Sozvezdie, veřejně inzerují pracovní pozice vyžadující znalost systémů od firem Fanuc, Siemens a Heidenhain. Tyto systémy, klíčové pro technologie počítačem řízeného obrábění (CNC), umožňují precizní výrobu komponent, bez níž by Oreshnik nemohl vzniknout.

„Vývoj Oreshniku ukazuje, jak zásadní je pro ruský vojenský průmysl špičkové západní vybavení,“ uvedl Denys Hutyk z ukrajinské Rady pro ekonomickou bezpečnost. Přestože západní sankce omezily dodávky, některé komponenty nadále proudí do Ruska. Server FT.com zjistil, že od začátku roku 2024 bylo do země dodáno minimálně za tři miliony dolarů součástek, včetně pokročilých CNC ovladačů Heidenhain.

Technologie ze Západu přes Čínu do Ruska

Ruské továrny sice přecházejí na čínské obráběcí stroje, ovšem ovládací jednotky těchto zařízení stále pocházejí z Německa či Japonska. Na veletrhu v Moskvě letos čínské firmy představily 12 modelů CNC strojů, z nichž 11 používalo západní kontrolní systémy.

Kreml se dlouhodobě snaží vybudovat vlastní průmysl na výrobu CNC zařízení. Dokonce i firma Stan, která má být tahounem této iniciativy, však spoléhá na Heidenhain. Záběry zveřejněné třetím subdodavatelem Oreshniku, společností Titan Barrikady, zase ukázaly, že její pracovníci stále používají kontrolní jednotky Fanuc.

„Pokud by se podařilo zastavit přístup Ruska k těmto západním systémům, zpomalilo by to jeho výrobu zbraní,“ tvrdí Nick Pinkston, odborník na automatizaci. Přechod na nové technologie by si vyžádal čas, peníze a zřejmě i pokles kvality výrobků.

Sankce s děravou sítí

Přestože Spojené státy a jejich spojenci zařadili CNC systémy na seznam prioritně zakazovaného zboží, ruské firmy obcházejí omezení pomocí reexportů přes třetí země, zejména Čínu. Například společnost Baltic Industrial Company, sankcionovaná americkými úřady, obdržela v letošním roce ovládací jednotku Heidenhain TNC640 přes čínské prostředníky. Tato komponenta, oceněná na 345 tisíc dolarů, je určena k vysoce přesnému obrábění, které je pro výrobu raketových systémů nezbytné.

„Naše výrobní technologie jsou základním kamenem ruského průmyslu,“ hájila se dříve Diana Kaledina, šéfka Baltic Industrial Company. Její firma byla v minulosti vyšetřována za podvody spojené s dovozem CNC zařízení, ale případ byl v roce 2022 odložen, údajně kvůli obavám z poškození „kriticky důležitého“ sektoru.

Reprezentanti firem Siemens a Fanuc tvrdí, že dodržují sankce a zpřísnili kontrolní mechanismy. I přesto se některé jejich produkty zřejmě dostávají do Ruska nelegálními cestami.