Praze chybí 85 tisíc bytů. Ceny ale nejsou přepálené, dál porostou, říkají developeři
Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla. Prodalo se jich téměř dvaapůlkrát více než před rokem, nabídka ovšem klesla. A ceny budou dál růst. Však jen za posledních 10 let vyskočily o 150 procent.
redaktor
Situace kolem bydlení v Praze je tristní – a uznávají to i sami developeři. Ceny bytů vyskočily za posledních deset let o 150 procent a doba povolování nových staveb je v Česku tragická, říkají zástupci společností Central Group, Skanska a Trigema. Podle jejich analýzy se ale pražský trh s byty letos vrátil na předcovidovou úroveň. V prvním čtvrtletí letošního roku se zde prodalo zhruba 1600 nových bytů.
Za zvýšenou poptávkou stojí především klesající úrokové sazby a uvolnění podmínek pro získání hypoték. „Tento trend naznačuje obnovenou důvěru kupujících a pozitivní výhled pro další vývoj realitního trhu,“ domnívá se Karel Branda, místopředseda představenstva Trigemy.
U většiny bytů se cena nemění – podle šéfa Skansky Petra Michálka není ke zlevňování důvod. „Ceny bytů nejsou přepálené. Nejsou tak důvody k tomu, aby klesaly o 20 nebo 30 procent, jak se někteří lidé domnívali. Naopak budou růst přibližně o pět procent za rok,“ říká. Developerské společnosti také prý už budou tlumit marketingové bonusy a další akce na podporu prodeje.
Michálek zároveň věří, že příští rok dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb ze strany ČNB, což by mohlo pražský realitní trh dál nakopnout. „Sazby klesají a budou klesat, a to z důvodu velké konkurence mezi hypotečními bankami.“
Majitel Central Group Dušan Kunovský pak připomíná, že nabídka nových bytů v Praze poklesla na 5400 jednotek. Limituje ji například nedostatečná výstavba. „Může za to třeba pomalé povolování nových staveb. Mnohdy čekáme i více než 10 let, to není normální. Třeba loni v květnu bylo v Praze povoleno pouze 17 bytů,“ tvrdí s tím, že další výstavbu zbržďuje i odkládání projektů kvůli vysokým cenám stavebních dodávek a drahým úvěrům.
Podle Kunovského není jiná cesta, než více a rychleji povolovat výstavbu nových bytů. „Kvůli nefunkčnímu povolování a malé výstavbě jsou ceny bytů zbytečně dražší o asi 15 procent,“ upozorňuje. Praha by prý potřebovala každoročně povolit a postavit aspoň 10 tisíc bytů, to se ale od roku 2006, od kdy jsou k dispozici data Českého statistického úřadu, nestalo ani jednou. „Vzhledem k tomu, že se průměrně v Praze povolí pět tisíc jednotek ročně, tak má Praha deficit ve výši asi 85 tisíc bytů.“
Kunovský také kritizuje přílišnou regulaci ze strany státu. „Pokud bude upravovat výši nájmů nebo omezovat možnosti pronajímat svůj vlastní byt, tak je to cesta do pekla. Dobře míněný záměr může vést k tomu, že bude bytů méně a budou ještě víc zdražovat,“ uvedl pro Hrot.
Šéf Central Group by tak byl radši, kdyby stát spíše řešil neplatiče, aby je šlo rychleji vystěhovat. Vadí mu, že v dnešní době je pronajímatelé musí popotahovat po soudech i dva nebo tři roky. „Investiční byt přitom můžou dopředu koupit lidé třeba svým dětem a v mezičase je pronajímat. Jakákoliv regulace je od toho odradí. Navíc v naprosté většině případů se investiční byty využívají ke svému účelu – k bydlení, třeba skrze nájem. Nestává se, že by zůstávaly prázdné.“
Jako modelový příklad uvádějí developeři v rámci hlavního města Prahu 9, kde je nejvíce povolovaných i dokončovaných bytů. Je tu tak čtvrtina celé pražské nabídky i nejnižší ceny. V Praze je největší zájem o byty o dispozici 2+kk. V roce 2024 očekávají zástupci Central Group, Skansky a Trigemy prodej okolo šesti tisíc nových bytů.
Velkým otazníkem prý zůstává podoba nového stavebního zákona, kdy dva měsíce před nabytím jeho účinnosti nejsou známy například prováděcí předpisy nebo rozsah digitalizace. „Přitom je to zákon, který ovlivní stavební trh na další desítky let. Zatím je katastrofa, jak se to vyvíjí,“ uzavírá Kunovský.