Němečtí důchodci, ilustrační foto

Frau aus UA / Shutterstock.com

Německo zřídí speciální penzijní fond. Investice do akcií mají vydělat na důchody

Německo oznámilo ambiciózní plán. Vytvoří speciální fond ve výši nejméně 200 miliard eur (pět bilionů korun), který bude na kapitálových trzích investovat do akcií. Opatření má pomoci sanovat budoucí deficity penzijního systému způsobené stárnutím populace.

František Novák

Německá populace rychle stárne a současný průběžný důchodový systém není udržitelný. I proto se německý kabinet Olafa Scholze rozhodl vytvořit speciální fond, který má stávající systém finančně stabilizovat investicemi na kapitálovém trhu. Vytvoření investičního fondu má umožnit nová legislativa.

Do roku 2035 by měl mít fond hodnotu nejméně 200 miliard eur. Výnosy z těchto investic mají pomoci udržet důchody na úrovni 48 procent průměrné německé mzdy a zároveň zabránit prudkému nárůstu odvodů na sociální pojištění.

Německý ministr financí Christian Lindner zdůraznil, že chystaná reforma znamená změnu paradigmatu v poskytování důchodů. Penzijní systém se totiž musí vypořádat s narůstajícím tlakem, protože do důchodu míří silné ročníky, které se narodily v 50. a 60. letech minulého století.

Nyní vláda vydává na penzijní systém 110 miliard eur ročně. „Systém musí zůstat spravedlivý pro budoucí generace, pro důchodce, ale i pro ostatní, kteří systém financují,“ vysvětlil ministr financí.

Specializovaný fond bude řídit nezávislá veřejná nadace. Letos do něj kabinet vloží dvanáct miliard eur. Každoročně se bude částka vložená vládou zvyšovat o tři procenta. Cílem je přiblížit se penzijním systémům v Norsku a ve Švédsku, kde si mohou jednotlivci spořit prostřednictvím investičních fondů v rámci státem garantovaného systému.

Lindner tvrdí, že s reformou mělo Německo začít už dávno. Přitom se jedná jen o začátek cesty, která by měla vést k dlouhodobé udržitelnosti penzijního systému.

Odborové svazy, jako je vlivný IG Metall, ale změnu kritizují kvůli tomu, že prý do státního systému zavádí prvek „kasinového kapitalismu“, protože se spoléhá na dlouhodobý růst hodnoty akciových trhů. Jeho šéfka Christiane Bennerová varovala, že se jedná o „krok do neznáma“, protože vláda počítá s nejistými příjmy, které mají plynout z finančních trhů.

Německý akciový institut ale zdůraznil, že akciové trhy rostly za poslední dvě dekády v průměru o 8,5 procenta ročně. Důležitá je dlouhodobost a dostatečná diverzifikace investic. „Vláda začne poskytovat kapitálové financování pro starobní důchody, které jsme dlouho požadovali, a využije při tom silné výnosy z akcií,“ ocenila novinku Christine Bortenlängerová, generální ředitelka akciového institutu

Stejný názor zastává i sociálnědemokratický ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil. Podle něj se jedná o dobře investované peníze. I přes toto opatření se ale budou muset navýšit sociální odvody ze současných 18,7 procenta z hrubé mzdy na 22,3 procenta.