Z výstavy Potkali se ve Varech, která je k vidění od 13. února do 4. dubna
foto: Galerie Magnus Art (publikováno se svolením)
Art & Style
Intimní ženské chvíle a malování vodou, která léčí. Začíná výstava, jež je sondou do mladé české tvorby
Pokud jste se zapomněli zeptat, pak ano, máme mladé české umění. A můžete ho vidět. Stačí si zajet na pražskou Invalidovnu do Galerie Magnus Art.
Redaktorka
Budova bývalé Městské spořitelny v Karlových Varech se minulý rok proměnila na uměleckou základnu. Z části jejích prostor se staly ateliéry určené pro rezidenční program Magnus Art Residency, v jehož rámci vznikla pod rukama současných mladých výtvarníků a výtvarnic celá řada netradičních děl.
V úrovni ulice pak v průběhu roku fungovala galerie Display, kde byla díla inspirovaná lázeňským městem vystavena. Od 13. února jsou všechna k vidění v pražské Galerii Magnus Art na výstavě Potkali se ve Varech.
Z výstavy Potkali se ve Varech, která je k vidění od 13. února do 4. dubna
foto: Galerie Magnus Art (publikováno se svolením)
V průběhu roku 2024 se rezidenčního programu Magnus Art Residency, který zajišťuje J&T Banka, zúčastnilo sedm uměleckých dvojic. K dispozici jim byl ateliér v horních patrech historické budovy, která je v Karlových Varech nejlépe známa jako palác Sparkasse. Zapojení umělci a umělkyně tak měli možnost strávit měsíc v jiném prostředí a mohli se inspirovat jak samotným městem, tak sebou navzájem.
„Rezidence hrají v umělecké tvorbě velmi specifickou roli. Umělci se totiž náhle ocitají mimo své obvyklé prostředí. Mají možnost se naplno věnovat tvorbě, upozadit každodenní život a nasát nové inspirační zdroje,“ popisuje Valérie Horváth, art specialistka J&T Banky a dodává, že souhrnná výstava děl bez nadsázky nabízí unikátní sondu do současné české mladé tvorby.
Z výstavy Potkali se ve Varech, která je k vidění od 13. února do 4. dubna
foto: Galerie Magnus Art (publikováno se svolením)
„Zajímavé pro nás bylo na rezidenci poslat vždy dvojici, která pracuje s jinými technikami, materiály, médii. V některých případech se do té doby ani neznali,“ dodává.
Výstava Potkali se ve Varech je tak jakýmsi vyvrcholením a zároveň uzavřením karlovarské kapitoly. „Přišlo nám škoda nedat těm dílům ještě více prostoru, protože tam vznikly mimořádné věci a zasloužily si ještě jednu hromadnou výstavu. Zároveň i upomínku na různé přístupy, různé umělce a různé způsoby inspirace, ke kterým tam půl roku docházelo,“ doplňuje Horváth. Architektura Galerie Magnus Art se tak vizuálně přiblížila té v galerii Display, aby se pojetí co nejvíce zrcadlilo.
Na karlovarských rezidencích se vždy setkaly dvě osobnosti z různých oborů. Například sklářka Anna Jožová tvořila společně s textilní výtvarnicí Lucií Králík Rosickou. Ta během setkání na výstavě vypráví, jak moc se nechala strhnout geniem loci Karlových Varů, zejména tedy prameny, které jsou jejich podstatou.
Vydala se až do podzemí pod kolonádu, aby zde mohla experimentovat se svými textilními obrazy a zdejší léčivou vodou – když totiž kapalina delší dobu omývá látku, usazují se na ní minerály a postupně se pokamení.
Z výstavy Potkali se ve Varech, která je k vidění od 13. února do 4. dubna
foto: Galerie Magnus Art (publikováno se svolením)
„Seznámila jsem se tam se správcem vřídelní kolonády, který byl nejdřív nešťastný z toho, kdo se mu tam zase hlásí. Hrozně jsem ho přemlouvala, aby mě pustil dovnitř, abych mohla nechat pokamenit některé obrazy. Nakonec mi dovolil nechat tam obrazy z různých materiálů namáčet asi týden. Nejlépe vyšel ten, který je tady teď vystavený. Je to zjednodušený autoportrét našitý na krajce ze svatebních šatů jedné mojí sběratelky, takže celý ten materiál má příběh a o to jsem radši, že se zachoval do trvalejší podoby,“ přibližuje výtvarnice.
S Annou Jožovou se společně zamýšlely nad tématem vody, od které se podle Lucie Králík Rosické dostaly až k „výstřiku a orgasmu“. Jožová tyto momenty zachytila ve skleněných vázách, Rosická pak v prošívaném díle s perlami, které díky využití vatelínu připomíná zpěněnou vodu.
„Je to pro mě srdcové dílo z Varů. Zachycuje figuru, které se koupe a zároveň masturbuje ve Vřídelním prameni,“ dodává Rosická, pro kterou je zachycení intimních momentů ze života ženy typický umělecký projev.
Další dvojicí, která v Karlových Varech společně tvořila, byli Néphéli Barbas a Jakub Tytykalo. V díle Barbas je patrná inspirace architekturou, bedlivě zkoumá městské prostředí, které přetváří do fragmentů a nabádá diváky k jinému pohledu na něj.
V Tytykalově tvorbě se rovněž objevuje fragmentace věcí či bytostí, typické je pro něj vytváření zvláštně snové, bezčasé krajiny. Néphéli Barbas tak popisuje, že se inspirovala zejména protikladnou architekturou Karlových Varů, Jakub Tytykalo se odrazil od energie skryté v podzemí, díky které vyvěrají na povrch města horké prameny.
Z výstavy Potkali se ve Varech, která je k vidění od 13. února do 4. dubna
foto: Galerie Magnus Art (publikováno se svolením)
„Vary mě fascinují, protože v nich koexistují různé architektonické styly: budovy z 19. století i brutalistní stavby, které se před vámi objeví jako kosmická loď. Zajímá mě také aktivita ve městě, která je všude jiná. Díla, která jsem během rezidence vytvořila, jsou zredukované architektonické modely, ve kterých pracuji s opakováním určitých prvků. Zároveň jde o jakési metafory – pracovala jsem například s představou poliček, které mohou posloužit jako místo pro ukládání myšlenek a vzpomínek,“ přibližuje Néphéli Barbas.
Na výstavě jsou dále k vidění díla dvojic Dana Bartoníčková–Stanislav Zábrodský, Radka Bodzewicz–Petra Švecová, Karíma Al-Mukhtarová–TEA, Anežka Hošková–Jakub Hošek a Natalie Perkof–Michaela Vrbková. Výstava potrvá do 4. dubna letošního roku.