Donald Trump dělá paseku v zeměpisných atlasech
Google Maps / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Google leze Trumpovi tam, kam slunce nesvítí. Mexický záliv přejmenoval rychleji než vládní databáze
Oblíbená aplikace Google mapy prokázala velkou snahu zavděčit se Donaldu Trumpovi. S přejmenováním Mexického zálivu na Americký si přichvátla a v rychlosti porazila dokonce i oficiální databázi americké vlády. Zato agenturu AP už Bílý dům řádně ztrestal kvůli tomu, že rozhodla zažitý název ve svém zpravodajství zachovat.
editorka
Američané to budou mít mezi ostatními národy zase o trochu těžší. Jejich proslulé zeměpisné znalosti, jež se pravidelně stávají terčem vtípků (nejen) Evropanů, dostaly další zásah. Tahanice o pojmenování Mexického zálivu jim v tom prostě dělají zmatek.
Google Maps změnily záliv na Gulf of America pouze pro uživatele, kteří na stránku přistupují ze Spojených států. Společnost to zdůvodnila tím, že se u geografických názvů vždy řídí údaji oficiálních vládních zdrojů.
Lidé, kteří aplikaci otevřou v Mexiku, uvidí nadále Mexický záliv, resp. Golfo de México. V ostatních částech světa, včetně České republiky, se zobrazí popisek Mexický záliv (Americký záliv).
Tohle vidí uživatel z České republiky
Google Maps
Nicméně Google prokázal opravdovou horlivost. Zatímco v jeho aplikaci nové názvy svítí už od pondělka, na mapě geografické databáze ministerstva vnitra stále visíGulf of Mexico. „Je to v procesu aktualizace,“ hlásá upozornění v úvodu stránky.
Staronový americký prezident Donald Trump nařídil záliv přejmenovat ve vládních dokumentech hned v den svého návratu do Bílého domu, 20. ledna. Podepsal exekutivní příkaz pod chytlavým označením Obnova názvů, které ctí americkou velikost.
Neděli 9. února vyhlásil Dnem Amerického zálivu a vyzval „všechen lid Spojených států“, aby tento den oslavili „vhodnými obřady a aktivitami“.
Mexiko tento krok odsoudilo s tím, že žádná země si nemůže jen tak měnit mezinárodně uznané názvy. Zejména když je tento název starší než Spojené státy samotné.
Úmluva OSN o mořském právu stanovuje, že výsostné vody přímořských zemí sahají pouze do vzdálenosti 12 námořních mil (zhruba 22,2 km) od pobřeží. „Nový název tedy může platit pouze na těchto 12 mílích,“ prohlásila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.
V oficiální vládní geografické databázi je stále vidět Mexický záliv
Geographic Names Information System
Se stížností se obrátila přímo na společnost Google, již požádala, aby své rozhodnutí o přejmenování zálivu přehodnotila. „Mimochodem, budeme také žádat, aby se na mapě místo USA objevila Mexická Amerika,“ řekla s odkazem na mapu ze 17. století, na níž je většina území dnešních Spojených států označena jako America Mexicana.
Podřídit se svévoli hlavy státu naopak odmítla americká zpravodajská agentura Associated Press (AP). A následky na sebe nenechaly dlouho čekat – její novináře Bílý dům vykázal.
„Informovali nás, že pokud AP nesladí své redakční standardy s nařízením prezidenta Donalda Trumpa o přejmenování Mexického zálivu na Americký, bude nám znemožněn přístup na akce v oválné pracovně,“ napsala šéfredaktorka Julie Paceová v prohlášení s tím, že v pondělí odpoledne jejího reportéra z jedné takové akce zaměstnanci Bílého domu skutečně vyhodili.
„Mexický záliv nese tento název déle než 400 let. AP jako globální zpravodajská agentura, která šíří zprávy po celém světě, musí zajistit, aby místní názvy byly snadno srozumitelné všem čtenářům,“ píše se v oficiálních pokynech agentury pro užívání místopisu.
„Je alarmující, že Trumpova administrativa trestá AP za nezávislou žurnalistiku. Omezení přístupu do oválné pracovny nejenže ztěžuje dostupnost nezávislých informací, ale zjevně porušuje první dodatek ústavy (svoboda projevu, svoboda tisku, pozn. red.),“ dodala Paceová.
S přejmenováním hory Denali na Mt. McKinley nicméně agentura problém nemá, neboť to se dle ní týká svrchovaného území USA a prezident v tomto případě pravomoc ke změně má.