Evropa padá do bezvýznamnosti. Bojem s emisemi si Západ kompenzuje koloniální minulost
EU chce do roku 2040 snížit emise o 90 procent oproti roku 1990, a v roce 2050 pak dosáhnout úplné uhlíkové neutrality. O tom, nakolik jsou tyto cíle realistické a jaká jsou rizika při jejich naplňování, mluví hlavní ekonom Hrot24 Miroslav Zámečník.
Autor podcastů
„Zvládnout to lze, ale samozřejmě za cenu velkých nákladů. To se bude týkat hlavně sociálních dopadů, které budou obrovské,“ říká Zámečník.
Další důležitý bod je zaměření na Čínu, která je pro snižování emisí zásadní. Zámečník poukazuje na rychlý nárůst spotřeby energie v Číně a klade v této souvislosti otázku, zda ještě Evropa vůbec hraje v globálních snahách o dekarbonizaci nějakou roli. „Nic neznamenáme, tečka,“ nebere si servítky.
Zámečník v rozhovoru také naráží na ideologické a symbolické kořeny boje za uhlíkovou neutralitu. Podle něj zde částečně hrají roli i historické okolnosti – zejména koloniální minulost západních zemí, které se mohou cítil provinile a chtějí svoji minulost napravit. Je to takové mávání ctností, většina západních zemí má nějakou koloniální minulost, za níž se stydí,, a boj za klima a planetu může být jakési vykoupení, říká Zámečník.
A jak v tom všem obstojí Česko? A proč by se mělo přehodnotit rozhodnutí o zákazu výroby spalovacích motorů? Dozvíte se v Hrotcastu.
Hrotcast najdete kromě YouTube také na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.