Co lidi štve na ČT
Přestože česká veřejnoprávní média patří podle výzkumů mezi nejdůvěryhodnější, část společnosti jim nemůže přijít na jméno
Proč? Neukazují svět, jaký ve skutečnosti je. Minimálně tak soudí stoupenci takzvaných populistů. Vysvětlení přinesl tým z brněnské Masarykovy univerzity. Reprezentativní studie o 3251 respondentech vyšla Kláře Smejkal, Jakubu Mackovi, Lukáši Slavíkovi a Janu Šerekovi v The International Journal of Press/Politics.
Čtveřice se zaměřuje na rozdíl v důvěře ve veřejnoprávní média mezi sympatizanty populistických a ostatních stran. Populismus chápou jako ideologii, která rozlišuje mezi skupinou dobrých „obyčejných lidí“, proti nimž stojí špatné elity a menšiny. Vzestup dělení sledují v nespokojenosti s tradičními stranami, která souvisí s nedůvěrou v instituce obecně. Patří mezi ně i média.
Veřejnoprávní média provokují ze své podstaty. Zákon jim ukládá podporu pluralismu i vlídný přístup k menšinám. To se ukazuje jako problém, popisuje čtveřice, která pojímá důvěru v média dvojím způsobem. Zaprvé lidé důvěřují médiím podle toho, jak moc odpovídají jejich světonázoru. Zadruhé podle toho, nakolik jejich práci považují za nestrannou a objektivní.
Pro podporovatele populistů je důležitý první typ důvěry, pro ostatní hlavně druhý. Populistický tábor tedy důvěřuje veřejnoprávním médiím, pokud věří, že nebudou v rozporu s jeho pohledem na svět. Jestli ale vidí problémy ve zmíněných elitách či menšinách, nejspíš se vzhledem k inkluzivní misi veřejnoprávních médií nedočká.
Neměli bychom však populistickou kritiku vždy odmítat, naznačují výzkumníci. Když někdo mluví o tom, že na něj veřejnoprávní média nemyslí, může jít o legitimní kritiku. Pokud ji ovšem vznáší hlavně pochybné figury, svou pověstí často důležité požadavky skryjí. Odmítnutí ale pouze posiluje poptávku po těch, kteří s veřejnoprávními médii zatočí.
Autor píše pro Médiář (www.mediar.cz)