ilustrační foto

Andrey Sayfutdinov / Shutterstock.com

Chceš na TikTok? A bylo ti už osmnáct? Americký Utah schválil průlomový zákon

Americký stát Utah chrání lidi pod osmnáct let věku. Zakazuje jim vstup na sociální sítě bez souhlasu rodičů.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Guvernér státu Utah Spencer Cox podepsal v druhé polovině března dosud nevídaně rozsáhlý zákon o sociálních sítích. Vyžaduje, aby kdokoli pod osmnáct let měl k používání internetových platforem TikTok, Instagram, Facebook a dalších výslovné rodičovské povolení. Podepsal také zákon zakazující společnostem sociálních médií používat postupy, které by mohly způsobit, že si nezletilí vypěstují na platformách závislost. Je to první případ svého druhu v USA a na Západě vůbec. 

Zákon, jenž vejde v platnost za rok, schválil utažský kongres přes odpor skupin hájících občanské svobody. „Už nejsme ochotni dovolit sociálním médiím, aby nadále poškozovala duševní zdraví naší mládeže,“ uvedl guvernér Cox. Naneštěstí se o tom mládež nemohla dozvědět, protože tak učinil na Twitteru, jedné ze zakázaných sítí.

Vliv sociálních médií na děti se stal tématem bouřlivé politické debaty mezi zákonodárci na státní i federální úrovni. Cox podepsal utažské zákony v týž den, kdy se generální ředitel TikToku před federálním Kongresem zpovídal z vlivu, jejž má jeho sociální síť na bezpečnost USA, soukromí dat uživatelů i duševní zdraví každého, kdo je jejímu působení vystaven.

Sporná jsou i další opatření nového zákona: umožňuje například rodičům (a zákonným zástupcům obecně) přístup ke všem příspěvkům jejich dětí. Platformy budou také muset uživatelům mladším osmnácti let blokovat mezi 22.30 a 6.30 přístup k jejich účtům, pokud rodiče nezmění nastavení. (Byli by ovšem blázni, kdyby tak činili.)

Zákony také zakazují společnostem sociálních médií inzerovat nezletilým, shromažďovat o nich informace nebo na ně cílit obsah.

Ze zákonů Utahu a dalších není jasné, jak státy chtějí dodržování nových nařízení vynucovat. Společnostem již federální zákon o ochraně soukromí dětí online zakazuje bez souhlasu rodičů shromažďovat údaje o dětech pod třináct let. Z tohoto důvodu již sociální média zakazují dětem mladším třinácti let registraci na svých platformách – ale děti to mohou snadno obejít, a to jak se svolením rodičů, tak bez něj.

Vzniká tím pochopitelně hlavolam. Úřady ani firmy nesmějí znát věk mladistvého, pročež nemohou efektivně kontrolovat, jestli je dotyčný mladistvý, a jestli tedy o něm smějí něco vědět (například to, je-li mladistvý).

Také skupiny pro občanské svobody vyjádřily obavy, že tato ustanovení zabrání marginalizované mládeži včetně LGBTQ+ dospívajících v přístupu k informacím a sítím podpory. Protože však mládež má čato problém i se všemi ostatními aspekty existence, je protest skupin pro občanské svobody každému jedno.

Proti zákonům se postavily i technologické skupiny. „Utah bude brzy vyžadovat online služby, které budou shromažďovat citlivé informace o mladistvých a rodinách, nejen kvůli ověření věku, ale také kvůli ověření rodičovských vztahů, jako jsou státem vydané průkazy totožnosti a rodné listy, čímž se jejich soukromá data vystaví riziku porušení,“ řekla Nicole Saadová-Bembridgeová, zástupkyně ředitele lobbistické společnosti NetChoice. 

Zákon vstoupí v platnost v březnu příštího roku. Michael McKell, republikánský státní senátor, jenž zákon navrhl, řekl deníku New York Times, že sociální média jsou „faktorem přispívajícím“ ke špatnému duševnímu zdraví dospívajících a že zákony by měly tento problém řešit.

Několik států se snažilo nastavit mladým uživatelům sociálních sítí arbitrární mantinely. Zákonodárci v Connecticutu a Ohiu předložili opatření, která vyžadují povolení rodičů pro uživatele mladší šestnácti let. Zákonodárci v Arkansasu a Texasu také představili zákony omezující používání sociálních médií mezi nezletilými (pod osmnáct let), přičemž cílem posledně jmenovaného zákona je sociální sítě této skupině kompletně zakázat.