Češi milují platební karty, čtvrtina už u sebe ani nenosí pořádnou hotovost
Češi si oblíbili bezhotovostní platby. Tři čtvrtiny transakcí už pobíhají digitálně, což je výrazně nad průměrem EU. Tři procenta lidí už u sebe nenosí kovové a papírové peníze vůbec.
čtk
Tři čtvrtiny Čechů platí kartou raději než hotovostí. Mladší lidé dávají přednost mobilním platbám, starší plastovým kartám. Vyplývá to ze statistik platebního styku České národní banky a Indexu prosperity České spořitelny ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, které ČTK poskytl portál Banky.cz.
Hotovost podle dat mnoho zákazníků stále využívá, a to zejména při menších nákupech. Přesto její význam postupně klesá. Čtvrtina Čechů má u sebe jen drobné a tři procenta populace nenosí hotovost vůbec, ukazují data.
Na konci prvního pololetí loňského roku dosáhl počet debetních karet vydaných bankami 13,9 milionu. Kreditní karty využívá 1,2 milionu zákazníků.
Telefon s nahranou platební kartou v elektronických peněženkách Apple Pay nebo Google Pay používá k placení 36 procent Čechů. Chytré hodinky pro placení volí tři procenta zákazníků.
Nejméně rozšířené zůstávají platební náramky a prsteny, využívá je méně než jedno procento nakupujících, vyplývá ze statistik.
„Při pohledu na jednotlivé regiony vidíme největší podíl bezhotovostních transakcí v Praze a dalších velkých městech. V menších obcích zůstává vyšší podíl hotovostních plateb, což souvisí i s dostupností platebních terminálů,“ uvedl specialista na finance z portálu Banky.cz Petr Jermář.
„Trendy v mobilních platbách směřují k využívání biometrického ověření, otisku prstu nebo fotky obličeje. Tato metoda poskytuje vyšší úroveň zabezpečení než klasický PIN kód,“ doplnil.
Češi v používání bezhotovostních platebních metod podle statistik předstihli evropský průměr. Zatímco v eurozóně tvoří platby kartou 34 procent transakcí, v ČR to je 75 procent. Nejvíce se bez hotovosti obejdou Finové a Nizozemci.
„V přijímání nových technologií patříme mezi průkopníky. Poplatky za platby kartou se v Česku pohybují pod evropským průměrem, což podporuje rozšiřování akceptačních míst. Proti západní Evropě však u nás zatím zaostává platební infrastruktura v menších obcích,“ dodal Jermář.