Cena uranu raketově roste. Kanada chce z globálního trhu vytlačit Rusko
Celosvětová renesance jaderné energetiky žene ceny uranu vzhůru. Příležitost navyšovat produkci vycítila především Kanada, která chce z globálního trhu s jaderným palivem vytlačit Rusko.
redaktor
Pro uran nastává zcela nová éra, protože stále více zemí chce stavě další jaderné elektrárny ve snaze dekarbonizovat své ekonomiky. Ceny uranu se na spotovém trhu za poslední rok zvýšily o 50 procent a dosahují 86 dolarů za jednu libru. Cena roste kvůli tomu, že poptávka značně převyšuje nabídku štěpného materiálu.
Dalším faktorem, který zvyšuje cenu, je krok Spojených států, které zakázaly dovoz uranu a jaderného paliva z Ruska. Toho chce využít kanadská firma NexGen Energy. Její ředitel Leigh Curyer oznámil, že se chce stát v těžbě uranu v kanadské provincii Saskatchewan novou „Saúdskou Arábií uranu“.
Projekt společnosti Rook 1 se má stát největším na světě a má hodnotu 1,3 miliardy kanadských dolarů (22,1 miliardy korun). Měl by zajistit až čtvrtinu globální nabídky radioaktivního materiálu. Začátek těžby je plánován na rok 2029. „Chceme zaplnit mezeru, která vznikne na trhu kvůli zákazu ruských dodávek,“ zdůraznil Curyer.
TradingEconomics
Poptávku po uranu zvyšují také snahy mnoha firem po celém světě vyvíjet malé modulární reaktory, jež by měly dát nový impuls celému jadernému sektoru v energetice. Oživení nastává po útlumu, který způsobila jaderná havárie v japonské Fukušimě v roce 2011. Od té doby se investovalo do nových kapacit těžby uranu jen minimálně.
„Poptávka po uranu je nejsilnější v novodobé historii,“ napsal analytik kanadské investiční společnosti BCA Research Jérémie Peloso.
Světová jaderná asociace předpovídá, že poptávka po uranu do roku 2030 dosáhne 83 840 tun. Loni činila 65 650 tun. Navíc by se měla do roku 2040 zdvojnásobit až na 130 tisíc tun. V současnosti se po celém světě staví šest desítek nových jaderných reaktorů, nejvíce to je v Číně a Indii.
Analytik Craig Hutchison z kanadské investiční banky TD Securities ale varoval, že ambice kanadské firmy NexGen mohou být ohroženy řadou překážek, jako je získání povolení pro rozsáhlou těžbu i potenciální nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.
V současnosti v produkci uranu vede Kazachstán, následovaný právě Kanadou. Od roku 2022 bylo otevřeno nejméně deset nových dolů, zejména ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii. Západ bude navíc potřebovat investovat také do nových kapacit pro zpracování a obohacování uranu, varoval analytik Puneet Singh ze kanadské společnosti Eight Capital.