Babišova drahota: volební trhák, či manipulace?
Konečně chytlavé heslo opoziční volební kampaně. Pomůže „Babišova drahota“, nebo uškodí?
redaktor
Zdražování všeho od stavebních materiálů přes energie a pohonné hmoty až po potraviny musel v posledních měsících (nejen) v Česku pocítit každý. U některého zboží ceny rostly i v řádu desítek procent během několika týdnů či měsíců. Přesto ještě donedávna toto téma nepochopitelně unikalo větší pozornosti opozičních politiků v předvolební kampani.
Změnilo se to dva týdny před volbami, kdy lídr koalice Spolu Petr Fiala v jedné z televizních debat jakoby náhodou vypálil směrem k Andreji Babišovi obvinění, že na všeobecném růstu cen nese velký díl viny. Babišova drahota, znělo jeho chytlavé, jistě dopředu připravené heslo.
Zanedlouho vznikl i speciální stejnojmenný web, který drahotu dokresloval nelichotivým srovnáním cen vybraného zboží „před Babišem“ a „po Babišovi“. „Vysoké ceny? Prostě to zařídíme!“ hlásají stránky s obrázkem premiéra v roli pojídače párků z loga Kosteleckých uzenin.
Rozděleni drahotou
Reakce komentátorů a politologů na nový předvolební opoziční trhák se rozdělily na dva tábory. Z prvního znějí pochvaly, že se Fiala a s ním celá koalice konečně trefi li do černého a mají šanci oslovit nové voliče. Druhý tábor naopak kritizuje, že jde o lacinou manipulaci, jíž Spolu míří na nízké pudy - úplně stejně jako sám Andrej Babiš.
Na obojím se dá najít kus pravdy. Začněme výtkami. Je fakt, že letáky Spolu působí skoro jako pozvánka na Okamurův jarmark s „férovými cenami“ a mohou ranit útlocit intelektuála. Stačí navíc letmý pohled do dat Českého statistického úřadu, aby člověku došlo, že autoři plakátu vybírali historická data s jistou selektivní účelovostí. Ekonomicky vzdělanějšímu člověku je také jasné, že zdaleka ne celou vinu za inflaci lze přičíst na vrub vládě, jakkoli jsou její výkony tragické.
Ve prospěch Babišovy drahoty zase hovoří fakt, že jde o téma, které míří na širokou veřejnost. Obrázky chleba, brambor, másla nebo dětských plen s dvěma cenovkami jsou srozumitelné každému. Nejsou určeny lidem, kteří ve volném čase hledají v databázích Českého statistického úřadu cenu lahvové desítky v roce 2017.
Že je to trochu podpásovka? Možná, ale hrát si v předvolební řeži s Andrejem Babišem na gentlemany opravdu není namístě. Pozici Mirka Dušína opozice zkouší dlouho a k nijak zásadnímu růstu preferencí to nevede. Navíc vládní fiskální politika na růstu cen rozhodně má svou zásluhu.
Babišovi nedotknutelní
Uškodí tedy Babišova drahota opozici, nebo jí spíš pomůže? Pravděpodobnější je druhá varianta. Voličský tábor Spolu nejspíš trochu demagogie v rámci vyššího principu mravního pochopí a od volby opoziční koalice se lacinými letáky nenechá odradit.
Naopak lidi naštvané stále většími výdaji rodinné kasy může nahlodat. Asi by bylo naivní očekávat, že Babišovi věrní budou svého gurua houfně opouštět. Notabene když jde často o lovce akcí a slev, kteří za plnou cenu stejně zásadně nenakupují. Může ale zviklat část těch, kteří třeba kvůli covidu na premiéra zanevřeli a hledají alternativu, nebo nerozhodnuté voliče.
Sečteno, podtrženo, úderný slogan jistě nebude „game changerem“, který by sám o sobě zvrátil výsledek voleb. I kdyby ale přinesl jen pár hlasů a přispěl k tomu, že se otevře diskuse nad dalším důkazem nekompetence Babišovy vlády a její fiskální politiky, je dobře, že s ním opozice přišla.
Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.