Proti Trumpovi lidé z LGBT komunity protestovali již v předchozích volbách

Shutterstock.com

Trumpovo vítězství zasáhlo LGBT komunitu: Menšiny varují, že opustí USA

Výhra Donalda Trumpa v amerických volbách má nečekané důsledky. Výrazně vzrostl počet Američanů, kteří se zajímají o možnost opustit svou zemi, a mezi nimi tvoří významnou skupinu LGBT lidé. Pro mnohé z nich byla modlou Kamala Harrisová, a výsledek voleb proto nesou velmi těžce.

Vladimír Barák

„Jak emigrovat do jiné země?“ je otázka, kterou nyní pokládá mnoho Američanů internetovým vyhledávačům a systémům umělé inteligence. Americká televize NBC informovala, že například vyhledávač Google zažívá příval dotazů na téma „opuštění země“ a „jak se přestěhovat do...“

Hledání alternativních míst k životu se zintenzivnilo během sčítání hlasů, když se začalo rýsovat vítězství konzervativního kandidáta Donalda Trumpa. A dosáhlo vrcholu ve chvíli, kdy bylo potvrzeno, že se skutečně stane 47. prezidentem USA – navzdory mnoha kontroverzím, které se k jeho osobě vážou, informuje televize CNBC.

Obzvlášť populární je nyní vyhledávání informací o přestěhování do Kanady, která je svým americkým sousedům jazykově i kulturně blízká. Nejvíce tento zájem projevují státy USA, v nichž tradičně převažují příznivci Demokratické strany, jako jsou Vermont, Maine, Oregon a Washington.

Informace o přesunu do jiné země však vyhledává i mnoho lidí ze „swing states,“ které letos ovládl Trump. Lze tedy předpokládat, že zájem o emigraci mají zejména příznivci viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Vedle Kanady se Američané zajímají také o přestěhování do Velké Británie, Japonska, Austrálie nebo Irska. Z dostupných dat vyhledávačů nelze určit, kdo o přesunu vážně uvažuje a kdo si pouze zjišťuje informace.

Významnou část zájemců však mohou tvořit lidé z LGBT komunity. Trump ji často kritizoval a během kampaně mimo jiné prohlásil, že „progresivismu už bylo dost,“ a chce USA „vrátit běžným lidem.“ Tím si vysloužil pověst homofoba.

Naopak Kamala Harrisová během kampaně opakovaně deklarovala podporu menšinám, což jí zajistilo velkou oblibu u LGBT voličů. Exit polly ukázaly, že Harrisovou podpořilo až 86 procent lidí z této komunity, což je historicky nejvyšší podíl, jakého u ní kandidát dosáhl.

Není proto divu, že sociální sítě nyní v reakci na Trumpovo vítězství doslova vřou, přičemž nejhlasitěji vystupují právě zástupci LGBT. Mnozí z nich přiznávají, že vážně uvažují o opuštění USA. Svým spoluobčanům, kteří volili republikány, prý nerozumějí a nechápou, jak může někdo jako Trump v roce 2024 uspět.

„Mám obavy, že vše, co se tu za desítky let podařilo dosáhnout pro LGBT, tento prezident rychle smaže,“ píše jeden z uživatelů na fóru Reddit. „Naposledy Trump jmenoval tři konzervativní soudce, kteří zrušili celostátní právo na potrat. Nejvyšší soud by mohl zrušit i manželství osob stejného pohlaví nebo omezit právo homosexuálů sloužit v armádě,“ obává se další diskutující. „Vážně uvažuji, že se odstěhuji. Opravdu mám strach,“ přidává další. „Jsme v háji,“ uzavírá jiný přispěvatel.

Časopis Time v reakci na znepokojení LGBT komunity oslovil mluvčí nastupujícího prezidenta s otázkou, jaké změny lze během jeho prezidentství očekávat. „Prezident Trump bude sloužit VŠEM Američanům, i těm, kteří pro něj nehlasovali. Sjednotí zemi,“ odpověděla Karoline Leavitt.

Podle časopisu Time by však Trump mohl například zakázat transgender osobám sloužit v armádě, omezit financování nemocnic podílejících se na potvrzení genderu u dětí a mladistvých a zakázat účast transgender sportovců v ženských kategoriích – téma, kterému se během kampaně věnoval.

Veřejný zájem o opuštění USA podpořila i prohlášení některých známých osobností, které Trumpovo vítězství pojaly jako příchod Armagedonu. Populární zpěvačka Cardi B například po sečtení hlasů napsala Američanům: „Nenávidím vás všechny.“ Legenda popu Cher již dříve sdělila, že pokud Trump vyhraje, odstěhuje se „klidně i na Jupiter.“

Herečka Whoopi Goldberg pak Trumpovo vítězství v televizi pojala jako pohřeb a oděla se celá do černé barvy. V případě, že by se někteří Američané skutečně rozhodli z USA odejít, mohli by následovat třeba herce Ryana Goslinga a Evu Mendes, kteří již dříve přesídlili do Velké Británie.