Závody ve zbrojení jsou realita. Evropa musí razantně přidat, prohlásil vysoký představitel NATO
Evropa se musí probudit, více riskovat, více utrácet a omezit byrokracii, aby vyhrála závody ve zbrojení. V rozhovoru s portálem Politico to prohlásil francouzský admirál Pierre Vandier, který od září stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci (SACT).
"Evropa nemůže vyhrát budoucí bitvu ve zbrojení s pravidly, které si dnes sama stanovila," řekl Vandier. Překážky, který evropští zbrojaři čelí, lze podle admirála společně popsat jako přehnané svázání předpisy. Věří, že summit NATO v Haagu v červnu nadcházejícího roku vyšle Evropské unii jasný vzkaz, že pokud bude chtít v závodech ve zbrojení zůstat, musí změnit pravidla.
Portál Politico poznamenal, že Vandierův komentář přichází v době, kdy se Evropa po ruské invazi na Ukrajinu chce vyzbrojit. Unijní státy pracují na zvýšení zbrojní produkce, za ruskou výrobou ale stále zaostávají.
Na svazující regulace tento měsíc upozornil také výzkumník z francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI) Léo Péria-Peigné. Ten ve francouzském parlamentu řekl, že současná pravidla a předpisy jsou navržena pro dobu míru. Jako příklad Péria-Peigné uvedl mimo jiné to, že přední část kolového obrněného transportéru Griffon vyvíjeném v rámci francouzského modernizačního programu museli konstruktéři přepracovat, neboť výška umístění světel nad vozovkou neodpovídala silničním standardům.
Regulace v Evropě podle Vandiera souvisejí s neochotou Evropanů riskovat, zbrojní programy jsou tak pomalé a nepružné. Zmínil, že například francouzské fregaty musí čekat na řádné aktualizace bojových režimů roky, zatímco americké válečné lodě lze modernizovat na denní bázi. Nedostatek rychlosti a pružnosti je podle Vandiera duševním stavem, inspirovat by se tak měla Evropa u Američanů. "Jejich nadšení a schopnost riskovat je klíčová. V Evropě neriskujeme," řekl.
Admirál rovněž uvedl, že vzhledem k vývoji v Asii, kam Spojené státy přesouvají stále více pozornosti, bude Washington potřebovat silný evropský obranný průmysl. Dodal, že evropské společnosti se mohou stát i více než jen subdodavatelem amerických firem.
"Jsem optimistický a mám vzkaz: Je čas se vzbudit. Můžeme dělat velké věci, což znamená, že musíme peníze dobře využívat, více riskovat a zkoušet více věcí," dodal.
O potřebě větších investic do armády již v pondělí hovořil šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer. Ten řekl, že ke splnění obranných plánů aliance budou muset členské státy vydávat na armádu více než v roce 2014 dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), částka se bude blížit spíše ke třem procentům.