Závislost na internetu mění chemii mozku mladých lidí, zjistila studie
U mladých lidí trpících závislostí na internetu dochází ke změnám v chemii mozku, které mohou vést k dalšímu návykovému chování. Naznačuje to nová studie publikovaná v časopise PLOS Mental Health.
šéfredaktor
Studie přezkoumala 12 předchozích prací zahrnujících 237 mladých lidí ve věku 10 až 19 let diagnostikovaných se závislostí na internetu v letech 2013 až 2023. Přibližně polovina britských teenagerů se letos označila za závislé na sociálních médiích.
Zjištění studie odhalila zvýšenou aktivitu v částech mozku zodpovědných za odměnu a nutkavé chování, když účastníci odpočívali. Zároveň u nich došlo k celkovému poklesu funkční konektivity v částech zapojených do aktivního myšlení, rozhodování a paměti. Tyto změny vedly k návykovým tendencím a negativnímu chování u adolescentů.
„Adolescence je klíčová vývojová etapa, během které je mozek obzvláště zranitelný vůči nutkáním souvisejícím se závislostí na internetu,“ vysvětlil hlavní autor Max Chang z University College London. Změny v mozkových sítích mohou narušit udržování vztahů, sociální aktivity, stravovací a spánkové návyky.
Výzkumníci doporučují včasnou intervenci a vzdělávání rodičů o příznacích závislosti na internetu. „Rodiče, kteří jsou si vědomi časných příznaků, budou efektivněji zvládat čas strávený u obrazovek,“ uvedla spoluautorka Irene Lee. Vhodná by byla také psychoterapie či rodinná terapie.