Pouze necelá třetina lidí z generace Z se považuje za holisticky zdravé. Mladí se nejčastěji potýkají s psychickými a sociálními obtížemi

Pouze necelá třetina lidí z generace Z se považuje za holisticky zdravé. Mladí se nejčastěji potýkají s psychickými a sociálními obtížemi

Shutterstock.com

Duševní zdraví

Mladí z generace Z zažívají předčasnou krizi středního věku. Trápí je stres, deprese a vyhoření

Generace Z, která zahrnuje osoby narozené mezi lety 1995 a 2014, zažívá dramatický pokles celkového blahobytu. Tento stav zahrnuje zhoršení finančního, psychického, fyzického i sociálního zdraví. Mladé lidi trápí pracovní závazky, slabé partnerské a přátelské vazby i nejistota spojená s životními náklady. Pokud se tento fenomén nebude řešit, povede ke zvýšené zátěži psychologických a lékařských zařízení, což nevyhnutelně zatíží veřejné rozpočty.

Vladimír Barák

Nová studie pojišťovny MetLife odhalila, že pouze 31 procent zaměstnanců generace Z se považuje za holisticky zdravé. Tento koncept zahrnuje propojení fyzického, duševního a sociálního zdraví. Ve srovnání s loňským rokem to znamená zhoršení o šest procentních bodů.

V porovnání s průměrem ostatních generací je rozdíl ještě výraznější – o deset procentních bodů. Například 41 procent příslušníků generace X (1965–1980) a 57 procent baby boomerů (1946–1964) vnímá své zdraví jako holisticky vyvážené.

Mladí lidé z generace Z také častěji než jiné generace pociťují stres, depresi a vyhoření. Celkem 46 procent z nich uvedlo, že jsou ve stresu (oproti průměru 35 procent), 35 procent trpí depresí (průměr je 20 procent), 44 procent zažívá vyhoření (průměrně 34 procent) a 30 procent se cítí izolováno (průměr je 22 procent).

Tyto hodnoty jsou výrazně vyšší i ve srovnání s mladými pracovníky z roku 2018. Dnešní generace Z se cítí o 11 procent více stresovaná, o 9 procent více přetížená, o 8 procent méně šťastná a angažovaná a o 5 procent méně úspěšná, jak uvádí americký magazín Newsweek.

Jedním z hlavních důvodů tohoto trendu je finanční nejistota. „Generace Z se snaží šetřit na důležité životní náklady, když všechno zdražuje,“ uvedl Todd Katz z MetLife.

Studie zaznamenala meziroční pokles finančního zdraví u této generace o 8 procent. Zvláště mladé ženy a muži z generace Z pociťují obavy o budoucnost – 60 procent žen a 45 procent mužů se obává, že vysoké životní náklady ohrozí jejich finanční stabilitu.

Sociologové a psychologové upozorňují, že příslušníci generace Z často zažívají příznaky typické „krize středního věku“, přestože je jim teprve kolem 25 let.

Tyto problémy mají závažné důsledky – mnozí vyhledávají psychologickou a psychiatrickou pomoc. Rostoucí poptávka po péči klade značné nároky na kapacity zdravotnického systému a odráží se i ve zvyšujících se veřejných výdajích na zdravotnictví a sociální služby.