Ilustrační foto.

Shutterstock.com

Vypukne další očkovací šílenství? Moderna finišuje hned tři nové vakcíny

Konec pandemie covidu-19 se negativně projevil v příjmech velkých farmaceutických firem. Ty, které vyvinuly celosvětově podávaná očkování proti koronaviru, nyní hledají cesty, jak posílit svůj byznys. Moderna oznámila, že do poslední fáze studií přecházejí hned tři nové vakcíny.

Vladimír Barák

Během nedávné pandemie se Moderně nadmíru dařilo. Ne tak slavné je to pro americkou biotechnologickou společnost nyní. Vakcína typu mRNA proti covidu-19 je totiž jejím jediným komerčním výrobkem na trhu. Oproti jiným farmaceutickým gigantům, jako je Pfizer nebo AstraZeneca, tak má co dohánět. Kvůli orientaci na jediný produkt a útlum pandemie přišly akcie Moderny o značnou část hodnoty, loni o celých 45 procent. Již brzy prý ale bude lépe. Do poslední etapy studií se přesouvají hned tři nová očkování, informoval management firmy na pravidelném setkání s investory.

Proč právě vakcíny? Moderna tak chce zúročit své zkušenosti s vývojem mRNA očkování proti covidu. Látka s názvem Spikevax na trh dorazila spolu s vakcínou Comirnaty od Pfizeru jako první, i proto šlo během nejtěžších vln covidu o nejvíce aplikovaná očkování. Zatímco Pfizer však svůj byznys staví i na jiných úspěšných a patentovaných lécích, Moderna další stabilizační „nohu“ nutně potřebuje.

Tentokrát se vědci Moderny zaměřili na latentní viry. Ty jsou specifické v tom, že po dlouhou dobu zůstávají v těle člověka bez jakýchkoli příznaků, ale časem mohou kdykoli být reaktivovány a způsobit vážné zdravotní komplikace.

První vakcína má působit proti norovirům, způsobujícím vysoce nakažlivé žaludeční onemocnění vyznačující se zvracením a průjmem. Druhá by měla chránit před virem Epstein-Barrové. Jde o běžný herpesvir, který může způsobit nakažlivé infekce. Hlavním příznakem onemocnění je dlouhotrvající únava. Některé případy vedou k mononukleóze a vzácné případy mohou vést k rakovině.

Třetí vakcína pak cílí na virus způsobující pásový opar a plané neštovice. Ve všech třech případech by vakcína měla být aplikována injekčně odborníkem – zdravotníkem.

Management Moderny uvedl, že operuje s odhadem celkového adresovatelného trhu vakcín proti infekčním chorobám ve výši 52 miliard dolarů. Zahrnují 27 miliard dolarů pro respirační vakcíny a více než 25 miliard dolarů pro vakcíny na latentní onemocnění a další.

Tento trh zahrnuje potenciální příjmy, které by mohly být generovány prodejem vakcín určených k prevenci a léčbě různých infekčních onemocnění, pokud nakonec jejich vývoj bude úspěšný a budou schváleny regulačními orgány pro užívání v USA, dále třeba v Evropské unii. Kdy se tak stane, nebylo objasněno.

Ani vakcíny proti covidu-19 ale neřekly své poslední slovo. Moderna uvedla, že nadále pracuje na jejím zdokonalení. Vědci pozorně sledují, jaké mutace aktuálně v populaci převažují. Záměrem je vyvinout kombinovanou vakcínu, jež by chránila společně jak proti covidu, tak chřipce. „Je ve fázi pozdních klinických studií,“ zaznělo na setkání s investory.

Moderna do nové éry vakcín přichází se slabší hodnotou akcií, ale novým příslibem dalších peněz. Našla totiž silného investora. Dohodu o financování vývoje a komercializace nových látek s ní uzavřel soukromý investiční fond Blackstone Life Sciences. Tento Fond Moderně poskytne až 750 milionů dolarů na vývoj látek proti chřipce, uvedla televize CNBC.