Letní vlna covidu? Nová mutace FLiRT vám může způsobit i mozkovou mlhu

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Letní vlna covidu? Nová mutace FLiRT vám může způsobit i mozkovou mlhu

Ve Velké Británii a USA se dál šíří nová varianta covidu-19 s označením FLiRT. Vakcína je na ni zatím krátká.

Vladimír Barák

Vůbec poprvé se variantu koronaviru FLiRT podařilo vědcům identifikovat v březnu letošního roku v USA. Odborníky zaujala zejména z toho důvodu, že je výrazně odlišnější od předchozích variant a mutací. Zejména se vyznačuje rozdíly ve spike proteinu charakteristickému pro vir SARS-CoV-2. Právě na tento protein ale byly zaměřeny moderní mRNA vakcíny proti koronaviru, tedy ty od Pfizeru i Moderny.

Nová varianta covid-19 se velmi rychle dostala na virové „výsluní.“ Zatímco v březnu podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořila podvarianta FLiRT s označením KP.2 jen 3,8 procenta nakažených, v polovině května již 28,2 procent případů. I další podvarianta FLiRT KP1.1 rychle roste a aktuálně tvoří 7,6 procenta infekcí.

CDC ale varuje před zbytečnou panikou s tím, že celkově je nových případů nakažených osob koronavirem velmi málo. Proto se nelze bavit o epidemii, či snad dokonce nové vlně pandemie. Vědci ale chování viru a jeho výskyt pozorně sledují, aby se případně dal vzestup nákazy lépe předvídat.

Na vakcíny není spoleh

Chování mutace FLiRT každopádně vzbuzuje zájem odborníků, protože změny ve spike proteinu by mohly být důvodem nízké účinnosti dosud užívaných vakcín. „Ochrana není tolik zaručená proti těmto subvariantám, protože mutace jsou o něco vzdálenější od ochrany, kterou jsme získali předchozí nákazou či očkováním,“ cituje deník Financial Times experta Williama Schaffnera, specialistu na infekční nemoci z Vanderbilt University v americkém Nashvillu.

V Evropě byl zatím FLiRT identifikován ve čtrnácti státech, nejvíce zasažena je Velká Británie, avšak ani ta nijak dramaticky. Klíčové je, že na nízké úrovni se zatím drží počty hospitalizací. To by mohlo naznačovat, že nová varianta možná je velmi infekční, ale ve většině případů nezpůsobuje závažnější zdravotní obtíže.

Podle českého epidemiologa Romana Chlíbka se vědci zabývají novými variantami viru rovněž z toho důvodu, aby mohli případně upravit vakcíny. Ty by byly lépe zacíleny právě na ty varianty viru, u nichž lze očekávat dominantní výskyt v dalším období. Zatímco v USA by FLiRT mohl způsobit potíže již v rámci letní „vlnky,“ v Česku dochází k nárůstu nákaz spíše v podzimním období.

„Myslím, že výrobci vakcín na základě doporučení Evropské lékové agentury a Světové zdravotnické organizace budou připravovat podzimní variantu vakcíny, která bude reagovat tak, aby byly protilátky cílené na to, že tato nová varianta převezme dominanci,“ sdělil Chlíbek pro Lidovky.cz.

Jak již dříve informovala televize CNN Prima News, nový kmen koronaviru se projevuje zejména vysokou horečkou nebo zimnici, kašlem, ztrátou čichu a chuti a dušností. Podle webu Novinky.cz je dalším uváděným projevem takzvaná „mozková mlha.“ Pacienti uvádějí, že se v tomto stavu cítili méně bdělí a vědomí si situace kolem sebe.

Kromě očkování je nejlepší prevencí posilování vlastní imunity, podobně jako před jinými respiračními onemocněními.