Videohry
Assassin’s Creed Shadows. První dojmy jsou více než slibné
Herní svět se připravuje na další kapitolu série Assassin’s Creed, která tentokrát zavítá do feudálního Japonska. Prestižní herní portál IGN měl příležitost zahrát si Assassin’s Creed Shadows před jejím vydáním a podle redaktora Alessandra Fillariho se mají fanoušci na co těšit. Vydavatel Ubisoft už nutně potřebuje, aby titul uspěl.
redaktor
„Shadows udržuje uspokojivou akci a volnost pohybu, na kterou jsme zvyklí, ale zároveň se pyšní propracovanějším budováním světa,“ píše ve svém preview Fillari.
Zásadní roli hrají dva protagonisté – Yasuke, historická postava afrického samuraje, a Naoe, šinobi, která pokračuje v odkazu svého otce. Oba jsou postaveni do období sjednocování Japonska a musí čelit tajemnému spiknutí válečníků.
Jedním z hlavních prvků, na které hra klade důraz, je stealth. Fillari zmiňuje, že vývojáři se inspirovali jinou slavnou sérií Ubisoftu – Splinter Cell: „Hra přidává nové prvky jako viditelnost postavy, interakci se světlem a možnost plížení vleže. To vše činí stealth mnohem uspokojivějším.“
Zároveň však hra neubírá na akční složce – Yasukeho bojový styl je přirovnáván ke Ghost of Tsushima, s důrazem na úskoky a blokování.
Hra se odehrává v rozlehlém otevřeném světě inspirovaném japonskou krajinou, který podle Fillariho působí „atmosféricky a promyšleně“. Vedle hlavních misí čekají hráče vedlejší aktivity, jako je pozorování divoké zvěře nebo postupné odkrývání mapy díky pozorovacím bodům.
V IGN se mohli opřít rovněž o komentář kreativního ředitele hry Jonathana Dumonta. Podle něj se příběh hry zaměřuje na hledání jednoty v období rozdělené země.
„Tato hra nese poselství o jednotě a ochraně těch, kdo to potřebují. Oba protagonisté si během svého putování Japonskem uvědomují důležitost komunity a péče jeden o druhého,“ říká Dumont.
Hráči budou mít možnost mezi postavami přepínat, a to jak v otevřeném světě, tak v příběhových misích. Zajímavostí je také tzv. „Canon Mode“, který nabízí předdefinovanou příběhovou linii bez větších rozhodnutí, což vývojáři přidali kvůli debatám fanoušků ohledně předchozích her série.
Nejočekávanější hry roku 2025: Zabodovat ve světě mohou i Češi
Hra však čelí i kontroverzím. Někteří japonští hráči a kritici vyjádřili obavy z toho, jak Ubisoft přistupuje k reprezentaci feudálního Japonska. Protesty se týkaly zejména zahraničního pohledu na místní historii a kulturu.
Vývojáři se však brání tím, že se intenzivně snažili o co nejvěrnější zobrazení tehdejší doby a konzultovali historické detaily s odborníky. „Chceme, aby hra působila autenticky, ale zároveň nabízela prostor pro vyprávění našeho příběhu,“ uvedl Dumont.
Assassin’s Creed Shadows je podle preview mixem akce, stealthu a RPG prvků. Přestože se hra inspirovala úspěšnými předchůdci i jinými tituly, zdá se, že díky pečlivému zpracování a unikátnímu zasazení má potenciál stát se jedním z vrcholů série.
Jak podotýká Fillari: „Je vzrušující sledovat, jak Assassin’s Creed nachází rovnováhu mezi novými prvky a návratem ke svým kořenům.“
Francouzský herní kolos Ubisoft nutně potřebuje, aby se nový Asasín prodával. Poslední herní tituly vyvíjené a vydané Ubisoftem příliš velkou díru do světa neudělaly a už dlouho se spekuluje, že je Ubisoft na prodej, finanční obtíže řeší propouštěním nebo rušením vyvíjených her. Někteří zaměstnanci stávkovali.
Nový Prince of Persia sice zaujal herní recenzenty, ale finančně propadl. Avatar: Frontiers of Pandora se měl svést na vlně s mimořádně úspěšným pokračováním filmového hitu Avatar režiséra Jamese Camerona. Jenže ani tady se úspěch nedostavil – rozsáhlý a barevný svět trhem prakticky jen prosvištěl.
A úspěšný nakonec nebyl ani velmi očekávaný titul ze světa Star Wars, Outlaws. Hra je sice kvalitní, ale manažeři měli velké oči. I přes solidní prodeje tak vydavatel uznal, že to prostě nestačilo.
Zda Assassin’s Creed Shadows uspěje, se dozvíme po 20. březnu, kdy má po několika odkladech konečně vyjít.