Ženy v ukrajinské armádě, ilustrační foto

Shutterstock.com

Ukrajinské vojačky už nechtějí nosit pánské trenýrky. Těší se na vlastní uniformy i spodní prádlo

V ukrajinské armádě slouží přes čtyřicet tisíc žen. Často jako zdravotnice, průzkumnice, snajperky. Dlouhodobě si stěžují na to, že musí nosit mužské uniformy, které jsou nepohodlné. Po roce a půl války s Ruskem se to má změnit.

František Novák

Až 42 tisíc Ukrajinek, které slouží v armádě, nemá vlastní uniformy. Až dosud si musely vystačit s oblečením, které fasují vojáci. Teprve po více než roce a půl plnohodnotné války se silnějším Ruskem, které na rozkaz Vladimira Putina napadlo na konci února 2022 sousední zemi, ukrajinské ministerstvo obrany rozhodlo, že příslušnice ozbrojených sil dostanou speciální letní uniformy.

Náměstkyně ministra Hanna Maljarová zdůraznila, že jde o krok, který je výjimečný i v celosvětovém měřítku. „Stojí za zmínku, že zdaleka ne všechny země, včetně zemí NATO, mají ženskou uniformu. Natož polní uniformu pro ženy, která byla vyzkoušena v bojové zóně,“ uvedla.

Například americká armáda zavedla standardní uniformu pro ženský personál až v roce 2020. Vojačky tvoří osmnáct procent aktivních bojových sil nejsilnější armády světa.

Pro vojačky znamená rozhodnutí ukrajinského zeleného resortu rovněž vyjádření respektu k ženám a vojenským profesionálkám. „Neviděla jsem jedinou ženu, která by nosila běžnou blůzu nebo něco jiného z mužské uniformy,“ tvrdí jedna z příslušnic ukrajinské armády Anastasia. Vojačky si oblečení musí upravovat pomocí špendlíků, řemínků, případně dále přešívat. 

Dejte mužům podprsenky

Výsledek úprav je ale podle ukrajinských bojovnic stejně neuspokojivý. „Buď vám látka trčí z oblečení, nebo se vám knoflíky vepředu nezapnou a nemůžete dýchat,“ dodala mladá vojačka k odlišným tvarům ženského těla.

Ženy navíc fasují i stejné spodní prádlo, tedy pánské boxerky. „Dejme mužům podprsenky, ať si je oblečou místo triček. Bude to pohodlné?“ posměšně navrhuje další z příslušnic armády Vira. Zástupkyně něžného pohlaví navíc potřebují dámské kalhotky kvůli menstruaci a používání hygienických vložek. V pánských boxerkách nedrží, dodala k další komplikaci Anastasia.

Počet žen se v ukrajinské armádě od roku 2015 zdvojnásobil. Už od ruské anexe Krymu se stále častěji hlásí do služby. Dnes přímo v prvních liniích slouží na pět a půl tisíce žen, napsal web Rádia Svobodná Evropa. Aktivně bojovat proti nepřátelským vojákům mohou od roku 2018.

Uspokojit potřeby žen v armádě se snaží nezisková organizace ArmWomenNow se sídlem v Kyjevě. Šije pro ně speciální uniformy a prosazuje, aby i armáda tento přístup přejala. Ukrajinské dobrovolnice už ušily zhruba pět tisíc uniforem.

Nyní jsou také členkami pracovní skupiny, již vytvořilo ministerstvo obrany. Vojačky testují několik typů polních uniforem a také speciální sady spodního prádla, aby zdravotnicím, průzkumnicím nebo snajperkám vyhovovaly přesně podle jejich potřeb. Kromě speciálních bund se jedná také o upravené kalhoty, které mají elastický pas, protože pánské vojenské kalhoty ženám často nesedí a způsobují jim odřeniny. 

Ministerstvo slibuje dodávky co nejdříve

Technická specifikace nových polních uniforem už byla podle ministerstva obrany schválena a co nejdříve by se měly dostat i do armádních skladů a posléze přímo k vojačkám. Nedávno odvolaný ministr obrany Oleksij Reznikov už v srpnu prohlásil, že v nových uniformách budou ženy moci lépe plnit bojové i týlové povinnosti. 

Dodal, že je v tomto směru ukrajinská armáda světovým lídrem, protože ani v izraelské armádě nejsou ženské uniformy dostupné pro všechny jednotky, i když v tamní armádě ženy slouží už více než padesát let a je pro ně povinná vojenská služba.

Paradoxně jedním z korupčních skandálů, které Reznikovovi zlomily vaz, je dodávka zimních uniforem pro vojáky, které jsou podle ukrajinských novinářů předražené a odpovídají spíše letním bundám.