Hrot24.cz
Ukrajinci si chtějí vzít jih země zpět. Nejpozději do září

foto Shutterstock.com

Ukrajinci si chtějí vzít jih země zpět. Nejpozději do září

Kyjev tvrdí, že nejpozději do konce srpna opět ovládne Chersonskou oblast, již Rusové obsadili na začátku března.

František Novák

Situace na bojišti se mění každým okamžikem, zní okřídlené rčení, jež použil Jaroslav Hašek ve svém světoznámém Švejkovi. Na Ukrajině to platí dvojnásob a zřejmě se schyluje k bodu obratu. Ukrajinská armáda vyhlašuje – je nutné to vnímat i jako součást válečné propagandy a podpory morálky ukrajinských vojáků a obyvatel –, že nejpozději do září osvobodí jihoukrajinské město Cherson, jež bylo obsazeno hned na začátku konfliktu 3. března a proslavilo se statečným odbojem proti ruským okupantům. 

Zástupci ukrajinských úřadů i armády hovoří o tom, že po několikaměsíční defenzivě přichází ofenziva na jihu země s tím, že použijí západní zbraně, aby si vzali zpět svou vlast. Nejpozději do září by měli osvobodit třísettisícový přístav Cherson, což by znamenalo velkou propagandistickou porážku Kremlu. „Na bojišti nastal zlom. Přecházíme z defenzivních akcí na protiofenzivní,“ pochlubil se v ukrajinské televizi poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň.

Ukrajině se podařilo ruský postup fakticky zastavit díky nasazení západních dělostřeleckých systémů, hlavně amerických raketometů Himars, jež dokážou na desítky kilometrů ničit ruské armádní sklady. Také prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří o úspěšné protiofenzivě na jihu země, jež je zásadní pro ukrajinskou ekonomiku kvůli zemědělství a exportu potravin. Ukrajinská armáda se zaměřila na zničení mostů přes Dněpr, aby ruské jednotky odřízla od zásobování z východu.

Washingtonský think-tank Institute for the Study of War (ISW) potvrdil, že ukrajinské údery minulý týden zničily veškeré mosty, jež vedou do města Cherson. Nicméně připomenul, že informace z bojiště nelze přesně ověřit a budou zřejmě opožděny oproti reálným událostem.

Rusko původně chtělo v přístavním městě uspořádat zmanipulované referendum, ve kterém by obyvatelé souhlasili s vytvořením proruské Chersonské lidové republiky. Kvůli odporu místních obyvatel k tomu ale nedošlo. „Okupanti se nás snaží dobýt, ale my vydržíme a určitě vyhrajeme,“ dodal Chlaň.

Ruská strana samozřejmě vypráví opačný příběh. Zástupce šéfa proruského regionálního úřadu v Chersonu Kirill Stremusov hovoří o protiofenzivě jako o pouhé fantazii Kyjeva. Britské ministerstvo obrany, jež poskytuje poměrně přesný obraz situace z bojiště, ale potvrdilo, že Moskva buduje v oblasti obranné pozice v očekávání ukrajinského útoku. 

Ruské velení musí nyní rozlousknout dilema, zda pokračovat v útoku na východě země, nebo se zaměřit na obranu na jihu. Ruskou armádu trápí zejména nedostatek vojáků. Podle Kyjeva od konce února padlo už téměř čtyřicet tisíc ruských vojáků.