Zbrojní výroba má po válce zachránit ukrajinskou ekonomiku
Drop of Light / Shutterstock.com
Obnova zničené země
Místo obilnice zbrojnicí Evropy. Ukrajina už plánuje, jak po válce nastartuje ekonomiku
Kyjev vyhlíží dobu, kdy skončí válka a začne ekonomická obnova země. Hospodářský růst by měl táhnout zejména zbrojní průmysl, tvrdí bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
redaktor
Ukrajinské zbrojní firmy by se měly stát páteří ekonomického restartu země, která se už tři roky brání ruské invazi. Rozvoj zbrojních projektů pomůže vyčerpané ukrajinské ekonomice se opět postavit na nohy, míní bývalý ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který na svou funkci rezignoval loni v září.
„Když se podívám na obranný průmysl, myslím na to, jak z něj udělat hnací sílu ukrajinského ekonomického oživení. Už dnes vidíme kompletní restrukturalizaci ukrajinské ekonomiky,“ vysvětlil pro Business Insider Kuleba, který byl šéfem ukrajinské diplomacie v letech 2020 až 2024.
I když zatím nikdo neví, jak a kdy válka skončí, nový americký prezident Donald Trump už jedná s Ruskem o uzavření míru. Na druhou stranu po Ukrajině požaduje smlouvu na využívání jejího nerostného bohatství v objemu 500 miliard dolarů (12 bilionů korun), aby mohla pokračovat americká vojenská pomoc.
Ukrajina se od začátku války s Ruskem potýká s velkými ekonomickými problémy. V roce 2022 klesl ukrajinský HDP o 29 procent, o rok později pak ekonomika vykázala meziročně růst o 5,3 procenta. V roce 2024 podle odhadů OECD rostla o 3,4 až 3,6 procenta díky zbrojní produkci, exportu zemědělských plodin a oživení hutní výroby.
Vojenský šéf NATO: Západní investoři jsou hloupí, když neinvestují do zbrojení
Ekonomika napadené země ale nezkolabovala zejména díky zahraniční pomoci, která se už celkově vyšplhala na 220 miliard dolarů (5,3 bilionu korun), uvedl ekonomický institut německé univerzity v Kielu.
Kuleba tvrdí, že také ukrajinský soukromý sektor se zásadně podílí na vývoji a produkci nových vojenských technologií a mohl by v tom pokračovat i po skončení války. Zejména se jedná o vývoj bojových dronů a autonomních vozidel, které využívají prvky umělé inteligence. „Proč by nešlo stejné technologie použít pro optimalizaci pohybu zboží a služeb v celé zemi?“ táže se diplomat.
Rovněž bývalý ukrajinský ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin podporuje myšlenku, že se východoevropská země stane zbrojnicí celého svobodného světa. V rámci evropských zemí by se mohla Ukrajina stát hlavní zbrojní velmocí.
Analytik americké výzkumné společnosti RAND Corporation William Courtney, který dříve sloužil jako americký diplomat v postsovětských zemích, dodal, že výhodou Ukrajiny bude i to, že může nabídnout nižší náklady na výrobu zbraní než zbrojovky v USA nebo EU. Přitom samotné evropské země mají problémy v současnosti navyšovat vlastní zbrojní kapacity.