Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Shutterstock.com

Třetí rok války: Ukrajina má k vítězství stále dál, na pomoc USA se spolehnout nemůže

Vojenské vítězství se Ukrajině vzdaluje, nyní se musí soustředit hlavně na obranu pozic, tvrdí západní vojenští experti.

František Novák

Válka na Ukrajině vstupuje do třetího roku a stále více lidí na Západě přestává věřit, že by Ukrajina mohla Rusko porazit. V rámci Evropské unie si pouhá desetina lidí myslí, že Kyjev nakonec v ozbrojeném konfliktu s největší zemí světa vyhraje.

Pesimismus zvyšuje i to, že americký Kongres stále neschválil vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši šedesáti miliard dolarů. I kvůli tomu dochází Ukrajincům na frontě munice a museli se stáhnout z města Avdijivka. Navíc se čeká, že v případě vítězství Donalda Trumpa v podzimních volbách přestaně Amerika Ukrajinu finančně podporovat úplně.

Z těchto důvodů by se ukrajinské vedení armády mělo soustředit hlavně na obranu stávajícího území Ukrajiny, které ovládá. „Pokud má existovat vize pro nadcházející rok, o které si myslím, že by mohla mít šanci na úspěch, pak to je přístup, který lze shrnout slovy: držet, budovat a udeřit,“ řekl Michael Kofman z amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace.

Jinými slovy, Ukrajina se musí zaměřit na ubránění ruských protiútoků, na konsolidaci armády a její posílení (personální i materiální) s ohledem na budoucí útoky Rusů. Cílem Kyjeva by nyní mělo být co nejvíce vyčerpat ruské ozbrojené síly. Časem by tato taktika mohla slavit úspěch, doufá Kofman.

Ukrajina potřebuje vlastní zbrojní průmysl

Klíčové pro možné budoucí vítězství Ukrajiny spatřuje v tom, zda napadená země vybuduje fungující a silný obranný průmysl, aby nebyla závislá na dodávkách zbraní a munice ze Západu. Bez zahraniční pomoci to ale nebude možné. „V nejlepším případě může Ukrajina příští rok znovu převzít iniciativu,“ dodal.

Rovněž analytička Emma Ashfordová z think-tanku Stimsonovo centrum, které se zaměřuje na otázky globální bezpečnosti, míní, že se musí Ukrajina zaměřit na obranu svého území a zamezit Rusku, aby nepostupovalo na frontě vpřed.

„Nedokážeme umožnit Ukrajině, aby si vzala zpět celé své území, ale můžeme pomoci Ukrajině upřít Putinovi další zisky,“ uvedla. Kyjev by se nyní měl zaměřit na budování propracovaných linií obrany a budování minových polí. Je to taktika, kterou Rusko zvolilo v minulém roce, a tím dokázalo zastavit ukrajinskou letní protiofenzivu.

Navíc by k úspěchu měla stačit „jen“ podpora evropských spojenců bez zapojení Spojených států, protože na americkou podporu nelze v současné vnitropolitické situaci v USA spoléhat. Očekává, že podpora Ukrajině zůstane před listopadovými volbami na mrtvém bodě.

„I při absenci amerických finančních prostředků je to oblast, kam mohou evropské státy skutečně přispět slušnou částkou,“ zdůraznila. Obrana je totiž finančně i materiálně méně náročná než útok. Už to, že se Ukrajina dokázala dva roky bránit ruské agresi, může Kyjev považovat za vítězství.