Souboj o zdroje
Západ a Východ se předhánějí v tom, kdo ovládne ropu a plyn v Sýrii
Pád syrského režimu Bašára Asada způsobil, že o kontrolu nad fosilními zdroji na pobřeží Středozemního moře svádějí souboj Rusko a Čína na jedné straně a Spojené státy, Turecko a další západní spojenci na té druhé.
redaktor
Strategická poloha Sýrie, která na severu sousedí s Tureckem a na jihu s Libanonem, Izraelem a Jordánskem, přičemž na východě má Irák, hrála v době vlády Bašára Asada do karet plánům v Moskvě a Pekingu. Rusové zde měli vojenské báze včetně námořní základny Tartús, jež zůstává jediným přístavem pro jejich válečné lodě v celém Středomoří. Pro Čínu zase Sýrie znamenala zásadní položku v její iniciativě Nové hedvábné stezky.
Po pádu Asada, jenž uprchl do Moskvy, se mocenské vakuum snaží ve větší míře vyplnit Turecko a Spojené státy. Obě země jsou vojenskými spojenci v rámci Severoatlantické aliance. Západní země se pokoušejí ovládnout syrskou energetickou infrastrukturu a zásoby fosilních zdrojů – ropy a plynu.
Američané už v roce 2011 počítali s tím, že během občanské války Asadův režim padne a začnou se zde ve větší míře ekonomicky angažovat. Před začátkem arabského jara Sýrie produkovala 400 tisíc barelů ropy denně a před občanskou válkou vyvážela do EU tuto strategickou surovinu za tři miliardy dolarů ročně.
V Sýrii působily i západní ropné firmy jako britská Shell nebo francouzský Total. Země před válkou produkovala i zemní plyn. Postupně ale začal Asad stále více spolupracovat s Rusy. Moskva rovněž podporovala vybudování pozemního koridoru z Íránu, který měl vést přes Irák až do Sýrie a měl sloužit k dodávkám zbraní pro hnutí Hizballáh s cílem destabilizovat celou oblast Blízkého východu.
Po Asadově konci jedná s novou syrskou vládou zejména Turecko, které už Damašku nabídlo dodávky elektřiny a pomoc při obnově ropného a plynárenského sektoru. O posílení svého vlivu v zemi u Středozemního moře usilují pochopitelně i Washington a Londýn.
Bezpečnostní zdroje z obou zemí pro web Oilprice.com anonymně potvrdily, že neoficiálně podporovaly rebely ve svržení Asadova režimu. „Spojené státy chtěly upozornit vedení Moskvy a Teheránu, že Washington může překreslit hranice a režimy nejen na Blízkém východě, ale i ve východní Evropě, pokud bude chtít,“ uvedl vysoký bezpečnostní zdroj v Evropské unii.
USA už také na půl roku přerušily své ekonomické sankce a dovolily prozatímní syrské vládě čerpat humanitární pomoc a zajistit obyvatelům dodávky elektřiny i vody.