Bitcoin
Bitcoin: Ruská zbraň proti sankcím?
Ruské společnosti začaly využívat bitcoin a další kryptoměny v mezinárodních platbách. Podle ministra financí Antona Siluanova jde o součást legislativních změn, které mají reagovat na dopady sankcí Západu. Ty značně zkomplikovaly ruský zahraniční obchod s klíčovými partnery, jako jsou Čína a Turecko.
šéfredaktor
Siluanov ve vystoupení na kanálu Rossija 24 zdůraznil, že používání kryptoměn je pro Rusko strategický krok. „V rámci experimentálního režimu je možné využít bitcoiny, které jsme vytěžili zde v Rusku, pro zahraniční obchodní transakce. Tyto operace už probíhají. Domníváme se, že by měly být rozšířeny a dále rozvíjeny,“ řekl.
Kryptoměny jako odpověd na sankce
Západní sankce způsobily, že se ruské banky ocitly pod drobnohledem mezinárodních regulátorů. Zároveň západní finanční systémy zamezily ruským společnostem významně využívat americký dolar, což dopadlo i na obchod s tradičními spojenci, jako jsou Čína a Turecko.
Rusko letos schválilo legislativu, která umožňuje legální těžbu kryptoměn včetně bitcoinu a jejich využití v zahraničním obchodu. Tento krok upevňuje pozici Ruska jako jednoho z nejvýznamnějších těžarů bitcoinu na světě. Ministr financí očekává, že trend využívání kryptoměn bude příští rok pokračovat a nabývat na důležitosti.
Prezident Vladimir Putin tento měsíc kritizoval americkou administrativu za podkopávání role dolaru jako rezervní měny. Podle něj Spojené státy používají dolar jako politický nástroj, což nutí mnohé země hledat alternativy. „Bitcoin je jednou z nich. Nikdo na světě nemůže bitcoin regulovat,“ řekl Putin a naznačil, že podporuje širší využívání kryptoměn.