Kryptoměny
„Cool diktátor“ Bukele chce pronajímat sopky pro těžbu bitcoinu
Obzvláště bouřlivě oslavil volební vítězství Donalda Trumpa prezident Salvadoru Nayib Bukele. Bitcoin raketově vystřelil vzhůru a s ním i jmění jediného státu na světě, který nejoblíbenější digitální platidlo používá coby oficiální měnu. Teď má Bukele další kryptonápad.
redaktorka
Od roku 2021 už středoamerická minizemička, jíž se přezdívá krajina sopek, vytěžila s pomocí geotermální energie skoro pět stovek bitcoinů, při současné hodnotě za více než miliardu korun. Využila k tomu skrytou sílu jedné z nejvyšších salvadorských sopek Tecapa.
Těch je ve státě velkém zhruba jako Středočeský a Jihočeský kraj dohromady (zhruba 21 tisíc kilometrů čtverečních) něco přes dvacet. A k tomu stovky dalších aktivních sopečných průduchů a prasklin v zemské kůře. Na to Bukele narážel, když na síti X napsal: „Se 170 vulkány by program ‚pronajmi si svoji sopku pro těžbu bitcoinu‘ vlastně dával smysl.“
Nápadu se okamžitě chytil šéf Úřadu pro energetiku Daniel Álvarez a prohlásil, že jeho tým začne ihned pracovat na návrhu nového zákona, který by to umožnil.
Jeden bitcoin denně
Podle informací na webu vládního úřadu pro bitcoin drží Salvador momentálně více než 5 950 bitcoinů – a nejméně jeden další přibývá každým dnem. Při současné hodnotě to dělá více než 570 milionů dolarů (13,6 miliardy korun).
V době, kdy přicházely první výsledky amerických prezidentských voleb, se hodnota salvadorského bitcoinového jmění pohybovala kolem 402 milionů dolarů. To znamená, že za necelý měsíc, od 5. listopadu, vzrostla zhruba o 168 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun).
S celkovou investicí do nákupu bitcoinu kolem 270 milionů dolarů tedy Salvador sedí na nerealizovaných ziscích přesahujících 100 procent.
Bukele se teď na sociálních sítích vysmál všem, kdo jeho sázku na bitcoin ještě nedávno označovali za šílený nápad a nezodpovědný hazard, jímž přivedl svoji zemi na pokraj bankrotu – jak to ostatně ještě před pár měsíci vypadalo.
Nutno ovšem dodat, že k minusovým položkám je třeba připočíst ještě výdaje na budování a údržbu těžební infrastruktury, platy příslušných zaměstnanců a další dodatečné náklady. Celkově by se podle odhadů mohlo jednat o další stovky milionů dolarů.
Na konci roku 2022 se Bukeleho vláda zavázala nakupovat jeden bitcoin denně bez ohledu na jeho aktuální tržní hodnotu. Zároveň provozuje ve spolupráci s privátním sektorem vlastní těžební aktivity. Elektrárna na úpatí sopky Tecapa využívá zhruba jedno procento ze svého výkonu 109 MW na těžbu bitcoinu.
Sopečné dluhopisy zatím u ledu
Zhruba před rokem se ze společné iniciativy státu a soukromých firem otevřel Lava Pool, bitcoinový těžební pool využívající sopečné energie. Do státní kasy putuje 23 procent výnosů z tohoto projektu.
Zatím na papíře zůstává projekt Bitcoin City, daňového ráje poháněného geotermální energií, jenž by měl být vybudován na úpatí sopky Conchagua. Na jeho financování plánuje Bukele vydat tzv. sopečné dluhopisy za jednu miliardu dolarů. Jejich spuštění bylo již několikrát odloženo, naposledy bylo oznámeno na začátek letošního roku, od té doby je ale ticho po pěšině.
Bitcoinem lze v Salvadoru platit od září 2021, kdy Bukele, jenž sám sebe označil za „nejvíc cool diktátora na světě“, zavedl kryptoměnu jako druhou oficiální měnu země vedle amerického dolaru. Na ten přešla krizí zmítaná země o deset let dříve, když opustila salvadorský colón.
Dolarizace ekonomiky měla přinést stabilitu, zastavit inflaci, přilákat zahraniční investice a v neposlední řadě usnadnit převody peněz salvadorských občanů pracujících v cizině, zejména ve Spojených státech. S tím by měl dále pomoci právě i bitcoin, neboť salvadorské hospodářství je pořád závislé na penězích od gastarbeiterů zhruba z jedné čtvrtiny.
Doma se ale digitální měna s velkým nadšením nesetkala. Byť se Bukele těší stále vzrůstající podpoře, zejména díky způsobu, jakým zatočil s kriminalitou, jeho plán, aby Salvadorci začali platit bitcoinem v každodenním životě, selhal. Jak ukázal nedávný průzkum sansalvadorské Univerzity Francisca Gavidiy, 92 procent respondentů odpovědělo na otázku, zda používají bitcoin, jasné „ne“.