Zelenější Vánoce
Češi za nechtěné dárky utratili půl miliardy. Jak vybrat něco smysluplného a zamezit plýtvání?
Vánoční období je pro mnohé symbolem štědrosti a radosti, ale zároveň přináší i méně radostný vedlejší produkt – tuny odpadu z nevyužitých či nechtěných dárků. Mnozí z nás si při nákupu říkají: Budou tři dárky stačit? Když jich bude víc, bude to pod stromečkem vypadat lépe. Jenže podle nedávného výzkumu Behavio a Slevomatu dostal každý třetí Čech alespoň jeden dárek, o který nestál. Za nechtěné dary tak Češi utratili celkem půl miliardy.
redaktorka
Kupování mnoha dárků jen pro efekt hojnosti zabolí nejen naše peněženky, ale i životní prostředí. Většina nechtěných darů končí na skládce a přispívá ke znečištění prostředí plasty i zvyšování emisí skleníkových plynů. Mezi nejméně oblíbené dárky patří potřeby do domácnosti, něco do koupele, různé legrační předměty, parfémy, ponožky nebo svetry, zatímco zážitkové dárky – jako jsou vouchery do restaurací, na wellness nebo dovolenou – přinesou radost téměř vždy.
Podle průzkumu společnosti Behavio by více než polovina lidí ocenila, kdyby se s nimi výběr dárku předem konzultoval. To nejlepší, co můžete udělat, je zeptat se svých blízkých, co by si skutečně přáli. Předejdete tak zklamání a dárky nebudou zbytečně končit v koši.
Místo takzvaných měkkých darů, dekorací nebo přísad do koupele zkuste vymyslet něco více osobního. Vlastnoručně vyrobenými dárky dáte najevo, že vám na obdarovaném záleží.
Dalším smysluplným darem je i přispění na charitu jménem toho, koho chcete obdarovat. Dost pravděpodobně nešlápnete vedle i s poukazy na zážitek nebo poukázkami na nákup, díky kterým si obdarovaný bude moci vybrat podle svého vkusu a potřeby.
Při nákupu dárků se zamyslete i nad jejich původem a způsobem dopravy. Preferujte místní výrobky a podporujte lokální tvůrce, nejenže snížíte uhlíkovou stopu, ale přispějete i k podpoře místní ekonomiky. Můžete zvážit také jiný způsob balení dárků než do jednorázových balicích papírů, které po rozbalení skončí v koši, recyklovat jdou jen ty bez povrchové úpravy.
Kvůli pár chvílím pod stromkem bylo podle průzkumu GWP ve Velké Británii použito 365 321 kilometrů balicího papíru během jedněch Vánoc. Zelenější volbou jsou dárkové tašky, které lze používat opakovaně. Nebo můžete dárky zabalit například do šátků.
Pokud se vám poštěstí, že dostanete něco, o co nestojíte, dárek nemusí skončit na skládce. Nechtěné knížky, nádobí, hračky, oblečení a podobně můžete darovat na charitu, dát je někomu, o kom víte, že by se mu líbily, nebo je prodat. Nechtěné dárky můžete odnést i do re-use center, kde najdou nové majitele.
O Vánocích není třeba podléhat tlaku, který cítíme všude kolem nás, zejména v obchodních domech, reklamách nebo na sociálních sítích, kde vídáme fotky stromečků, pod kterými jsou hromady dárků.
Méně může znamenat více, když se zaměříme na kvalitu, smysluplnost a skutečnou hodnotu toho, co svým blízkým dáváme. Pokud místo deseti dárků pořídíte tři pečlivě vybrané a promyšlené, nejenže pravděpodobně uděláte větší radost, ale také snížíte svůj dopad na životní prostředí.
Omezení přemíry věcí navíc přispívá k duševní pohodě. Méně stresu z nákupů, méně starostí s uklízením nebo skladováním zbytečných předmětů a více prostoru pro to, co je skutečně důležité – společné chvíle s blízkými, klid a odpočinek.