Putinova škola z KGB. Německo se zmítá ve víru ruské propagandy
Ruská státní média zveřejnila odposlech vedení německého letectva o možném použití raket Taurus na území Ruska. Nyní Kreml obvinil Berlín, že chce zaútočit na Rusko.
redaktor
Ruský prezident Vladimir Putin v 80. letech sloužil jako agent sovětské tajné policie KGB ve východním Německu, později byl i šéfem nástupnické organizace FSB. Nyní si zřejmě vzpomněl na mladá léta agenta. Společně s ruskými úřady a médii rozpoutal dezinformační hru, jež má výrazně poškodit Německo, znemožnit dodávky raket Taurus Ukrajině a ještě vyvolat rozpory mezi členy Severoatlantické aliance.
Ruská státní média totiž před několika dny zveřejnila téměř čtyřicetiminutový odposlech vedení německé Luftwaffe, kde se probírá hypotetické použití moderních raket dlouhého doletu Taurus proti Rusku. Německý kancléř Olaf Scholz dodávku pro Ukrajinu dlouhodobě odmítá.
Kreml nyní tvrdí, že je to právě Berlín, jenž plánuje útoky na ruské území. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov si nenechal ujít příležitost a obvinil kolektivně Západ, že chce eskalovat konflikt na území Ruska.
Německá vláda to označila za „absurdní a nechvalně známou propagandu“. Protože ale Němci zároveň přiznali, že je nahrávka pravá, její pořízení a zveřejnění vyvolává pochybnosti o zabezpečení komunikace špiček německé armády.
Také se opět rozvířila debata o dodávkách německých raket ukrajinskému režimu, který se nyní potýká s nedostatkem munice. Velká Británie kritizuje německé váhání ohledně poskytnutí německých raket s doletem přes pět set kilometrů, jež by mohly zasáhnout ruská města nebo Kerčský most.
Spojené království už od května 2023 dodává Kyjevu rakety Storm Shadow, jež mají dostřel kratší. Ukrajině se nicméně během loňského roku podařilo těmito střelami zničit plavidla černomořské flotily včetně poškození ponorky v suchém doku a zničit velitelství flotily v Sevastopolu. Francie na Ukrajinu dodala pak identické střely Scalp.
Bývalý britský vojenský atašé v Moskvě John Foreman zdůraznil, že německý přístup ukazuje, že země nechce být lídrem v pomoci Ukrajině, ale jen následuje ostatní spojence. „Kombinace politické opatrnosti, nerozhodnosti a samolibosti Německa nás přivedla tam, kde jsme,“ řekl Foreman.
Scholz svou neobratností nahrál ruské propagandě i tím, že ještě před únikem nahrávky hovořil o tom, že by dodání německých raket na Ukrajinu vyžadovalo, stejně jako v případě Británie a Francie, vyslání vojenských expertů na území napadené země.
„Je to zbraň s velmi dalekým dosahem a to, co dělají Britové a Francouzi, pokud jde o kontrolu cíle a podporu kontroly cíle, nelze v Německu udělat,“ řekl Scholz. Z uniklé nahrávky ale vyplývá opak. Šéf německého letectva, generál Ingo Gerhartz, na ní prohlásil, že nikdo pořádně neví, proč Scholz vyslání raket Taurus na Ukrajinu blokuje. Každopádně nyní je mnohem méně pravděpodobnější, že Scholz rakety Zelenskému pošle.