Miroslav Zámečník

Proč revolucionáři nebývají šťastní

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Pokud dáte na můj osobní výběr z článků v tomto čísle týdeníku Hrot a máte trochu času, začtěte se do eseje, která na pozadí horké aktuality, kratičkého převzetí moci revolucionáři nad kouskem Seattlu, popisuje onačejší příběhy revolučního teroru v bolševickém Rusku. Veselé čtení to není, ale paměť je potřeba cvičit a spojení typu „když Lenin kýchne, umře štěňátko“ nebo „pokud totiž revolucionáři uspějí, nebývají šťastní“ vám v hlavě uvízne nadlouho.

Uspokojíme ty, kteří chtějí porozumět financování sportu, neboť přinášíme velký rozhovor s Miroslavem Janstou. Cokoli si o něm myslíte, sportu rozumí jako málokdo. Já sportu nerozumím ani za mák, ale z ekonomického hlediska mi dává koncept podpory sportování „zdola“ včetně financování obnovy zařízení sportovišť na místní úrovni, s nímž přichází šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička, docela dobrý smysl.

Pomůže se tím nejen sportovním jednotám, ale i lokálním řemeslníkům a malým stavebním firmám, což v časech, kdy se máme z krize „proinvestovať“ a vysekneme deficit za půl bilionu korun, představuje dobré řešení. I ten multiplikátor, jímž se všichni zaklínají, bude veskrze uspokojivý.

Češi by se měli naučit jíst zvěřinu, protože je zdravá, a také tím finančně podržíte myslivecké spolky, které hledají, jak by si zlepšily příjmy postižené výpadkem poplatkového lovu výstavbou malých společných bouráren a zpracoven. To také není špatný nápad, který navíc funguje všude možně po světě – od Pobaltí po Jižní Afriku.

Myslivci a zemědělci jsou často ve sporu, ale v jednom si rozumějí – vlků by mělo být v Česku jen tak do dvou set a tolerováni by měli být jen na části území. Pokud překročí pomyslnou hranici, požadují chovatelé ovcí nejen kompenzace za stržená zvířata a dotace na ochranu stád, ale ve vzácné shodě s myslivci odstřel šelem.

Málem na odstřel byly farmaceutické firmy za svou snahu maximalizovat zisky za své léčivé přípravky. No vidíte, stačil koronavir a z chamtivců, páchajících jeden ze sedmi smrtelných hříchů, se stali potenciální zachránci, k nimž se upínáme s nadějí na brzké nalezení vakcíny. Ti chytřejší z výkonných ředitelů a prezidentů farmaceutických koncernů slibují, že tentokrát budou dávat za výrobní ceny. Tak jen aby jim ta korporátní sociální zodpovědnost vydržela.