Singapur je důležitým globálním uzlem pro obchodování s komoditami

Shutterstock.com

Osmdesátiletý obchodník s ropou dostal 17 let. Ukradl bance HSBC stovky milionů dolarů

Legenda obchodování s černým zlatem ze Singapuru byla odsouzena k 17 letům vězení kvůli dlouholetým podvodům. Vysoký trest má být odstrašujícím příkladem v boji s korupcí.

František Novák

Kdysi jeden z nejbohatších mužů Singapuru – Lim Oon Kuin – se dostal na hlavní strany světových deníků, protože byl odsouzen na sedmnáct a půl roku ve svých dvaaosmdesáti letech. Lim se účastnil soudních jednání na invalidním vozíku a obhájce požadoval kvůli jeho podlomenému zdraví maximální trest ve výši sedmi let odnětí svobody. Žalobci naopak žádali dvacetiletý trest.

Legendární obchodník s ropou a ropnými produkty měl dlouhodobě podvádět banku HSBC a také navádět své kolegy k padělání finančních a daňových dokumentů. Zakladatel firmy Hin Leong Trading pomocí nelegálních machinací získal neoprávněně od londýnské banky 112 milionů dolarů (2,7 miliardy korun). Soudce Toh Han Li následně vysvětlil, že vysoký trest pro osmdesátníka má sloužit jako odstrašující příklad pro ostatní. Lim se nicméně proti verdiktu odvolal.

Čínský rodák a syn chudého rybáře byl obviněn už v roce 2020, kdy přiznal, že kryl ztráty ve výši 800 milionů dolarů (19,2 miliardy korun) před svými věřiteli, tedy bankami HSBC a DBS. Původně byl obviněn ze 130 různých trestných činů. Nakonec byl ale souzen jen za tři.

Lim začal obchodovat s ropou už v roce 1963. V průběhu dekád se jeho malý rodinný podnik rozrůstal a nakonec se stal největším nezávislým obchodníkem s ropou v Singapuru a dodavatelem paliv pro lodní dopravu. Disponoval až stovkou tankerů pro přepravu ropy a pohonných hmot.

Kolaps trhu s ropou v pandemickém roce 2020 ale poslal jeho byznys ke dnu. Navíc vyšlo najevo, že skrýval dluh ve výši 800 milionů dolarů. Společnost Hin Leong Trading vyhlásila bankrot a její zakladatel letos v září souhlasil s tím, že věřitelům zaplatí 3,6 miliardy dolarů (86,4 miliardy korun) za škody a soudní spory.

Mezi jeho podvodné praktiky patřilo například to, že na jeden náklad ropy získal více bankovních půjček, oficiálně jeho účetnictví vykazovalo zisk, i když reálně byla jeho firma roky v červených číslech.

Dlouhá léta využíval neprůhledného prostředí obchodů s ropou v Singapuru. Podle žalobců se jedná o nejzávažnější případ podvodů s financováním obchodů s komoditami, který se kdy dostal k singapurským soudům.

Ze Singapuru se stalo mezinárodní centrum pro obchodování s komoditami, protože leží na trase mezi Čínou a zbytkem globálních trhů. Obchodníky láká ekonomická stabilita městského státu a nízké daně. Různé finanční skandály a případy korupce, které se datují až do roku 2010, ale vyvolávají pochybnosti, zda jsou místní úřady schopny zajistit potírání korupce a podvodů.