Obavy z návratu Trumpa stimulují investice do evropských obranných startupů

foto: Shutterstock.com

Obavy z návratu Trumpa stimulují investice do evropských obranných startupů

Možný návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vyvolává v Evropě zvýšený zájem o investice do startupů zaměřených na obranné technologie. Podle osmi významných průmyslových vedoucích a investorů je tato situace hlavním hnacím motorem nových investic v obranném sektoru.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Trump, který soupeří s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou o Bílý dům, dříve pohrozil odchodem USA z NATO a odmítnutím obrany spojenců, kteří nezvýší své obranné rozpočty. Nepředvídatelnost, spolu s probíhající válkou na Ukrajině a napětím na Blízkém východě, přispěla v roce 2023 k rekordnímu nárůstu globálních vojenských výdajů na 2,4 bilionu dolarů.

Evropa reaguje na tuto situaci několika způsoby:

1. Investiční fond NATO (NIF) oznámil v červnu partnerství s rizikovými kapitálovými firmami a obrannými startupy v hodnotě 1,1 miliardy dolarů.

2. Evropská unie představila svou první obrannou průmyslovou strategii a zavázala se investovat více než 1 miliardu dolarů do vojenských inovací.

3. Výdaje na obranu a bezpečnost v Evropě vzrostly v roce 2023 o 16 % na 552 miliard eur oproti roku 2022.

Investice směřují především do výrobců dronů, robotiky a kvantového výpočetního průmyslu. Například německý startup ARX Robotics, který vyrábí autonomní bojové roboty, nedávno získal 9 milionů eur od NIF.

Zatímco celkové investice do evropských startupů v roce 2023 klesly o 44 %, investice do obranných technologií zůstaly relativně stabilní s poklesem pouze o 21 %.

Německo, které zvyšuje své vojenské výdaje, zjednodušuje byrokracii pro investice do obranných firem. Místní výrobce dronů Quantum Systems je jednou z firem, které těží z německého plánování v souvislosti s možným návratem Trumpa.