Nový trend ve zbrojení. Laserová děla pro ničení dronů
Zbrojní firmy se nově zaměřují na vývoj laserových zbraní, které by dokázaly efektivně eliminovat drony a rakety.
redaktor
Západní firmy, které se zaměřují na vývoj vysokoenergetických laserových zbraní, investují stále větší částky do nejmodernějších technologií, aby urychlily jejich vývoj. Mezi dodavatele těchto nových zbraňových systémů patří americká společnost Raytheon, evropská MBDA nebo britská firma QinetiQ.
Poslední ozbrojené konflikty ukazují, že se při bojových misích stále více nasazují bezpilotní prostředky nebo laciné rakety, které mají za úkol zahltit protivzdušnou obranu a donutit ji spotřebovávat drahou a sofistikovanou munici.
Právě využití výkonných laserových zbraní by náklady na ničení dronů a raket snížily. Vlády na celém světě se v rámci nového kola zbrojení snaží najít co nejvýhodnější varianty, jak se vypořádat s eliminací velkého počtu levných dronů.
Například obrana lodí proti raketovým útokům Hútíů, povstaleckých skupin působících z Jemenu, vyšla americké a britské námořnictvo v Rudém moři a Perském zálivu na miliony dolarů za sestřelení jednotlivých dronů.
„Není ekonomicky udržitelné sestřelit dron za sto nebo tisíc dolarů střelou za milion dolarů,“ zdůraznil James Black, bezpečnostní analytik z neziskové organizace Rand Europe.
V případě Spojených států se výzkum laserových zbraní datuje až do éry prezidenta Ronalda Reagana a souvisí s iniciativou Hvězdných válek. Cílem bylo využít nejmodernější technologie pro vybudování obranného systému, který by zničil nepřátelské střely ještě před jejich dopadem na území USA nebo jeho spojenců.
Teprve nyní se ale s pokrokem výpočetních i optických technologií blíží nasazení účinných laserových děl. Vojenští plánovači doufají, že jejich bojové využití sníží rostoucí náklady na obranu před raketovými útoky. Letos už americká armáda použila laserová děla pro ničení dronů na Blízkém východě, připomenul britský list Financial Times.
Také bojiště na Ukrajině ukazuje, že jsou každý den na frontě nasazovány tisíce laciných dronů. Rusko zase používá íránské bezpilotní střely Šáhid, aby zahltilo ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Do vývoje pokročilých vysokoenergetických zbraní investuje řada armád na celém světě. Kromě Spojených států nebo Velké Británie, to je také Francie, Rusko, Jižní Korea nebo Čína. Britské ministerstvo obrany už oznámilo, že urychlí vývoj svého laserového děla DragonFire. Mělo by být součástí britských vojenských lodí od roku 2027. O pět let dříve, než se původně počítalo. Laser vyvíjí společnosti MBDA, QinetiQ a Leonardo.
Technickou výzvou je integrace nové zbraně s lodí a zajištění, že laserový paprsek udrží přesnost po dostatečně dlouhou dobu, aby letící cíl zničil. Vojenští analytici navíc připomínají, že je sice provoz těchto zbraní poměrně levný, naopak velmi nákladný je jejich vývoj.