Ruská armáda, ilustrační foto

Shutterstock.com

Nepálec po návratu z Ukrajiny, kde bojoval za Putina: Umíráme zbytečně, protože neumíme rusky

Rusko naverbovalo až patnáct tisíc Nepálců, aby za něj bojovali na Ukrajině. Nechali se zlákat vidinou vysokých výdělků. Zkušenosti z bojů jsou ale otřesné.

František Novák

Ramčandra Chadka je jedním z patnácti tisíc Nepálců, které naverboval Putinův režim, aby bojovali na území Ukrajiny. Hlavní motivací je pro chudé obyvatele himalájské země vidina nadprůměrného výdělku. Rusko jim slíbilo v rámci „vojenského balíčku“ minimálně dva tisíce dolarů měsíčně a zrychlenou možnost získat ruský pas.

Sedmatřicetiletý žoldnéř se nedávno vrátil do své vlasti, do hlavního města Káthmándú. A podle americké CNN lituje, že se rozhodl bojovat v Putinově armádě. Přitom nejde o žádného bažanta, který nemá bojové zkušenosti. Už v 90. letech minulého století jako příslušník maoistické komunistické strany bojoval proti vládním jednotkám. Prošel si také krvavými boji na straně zemí NATO v Afghánistánu.

Domníval se, že jej násilí ani smrt nijak nepřekvapí. „Nepřipojil jsem se k ruské armádě pro potěšení. V Nepálu jsem neměl žádné pracovní příležitosti. Ale zpětně to nebylo správné rozhodnutí. Neuvědomili jsme si, že budeme tak rychle posláni do předních linií a jak hrozná tam situace bude,“ svěřil se Chadka.

Naverbován byl loni v září, po dvou týdnech výcviku byl se svými nepálskými spolubojovníky poslán přímo do první linie u města Bachmut, kde probíhají jedny z nejzuřivějších bojů mezi ukrajinskými obránci a ruskými okupanty. Podle něj je v této oblasti kompletně vše zničené, rozbombardované. Před válkou mělo město v Doněcké oblasti sedmdesát tisíc obyvatel.

Během bojů byl žoldnéř Chadka zasažen kulkou do kyčle a následně i střepinou z kazetové munice. To mu paradoxně zachránilo život, protože byl z bojové zóny stažen. Nicméně stále se potýká s nočními můrami, když si vzpomene na hrůzy bojů.

Nepálský politik a sociální aktivista Kritu Bhandari tvrdí, že se na něj obrátily až dva tisíce rodin, jež nemají zprávy o svých blízkých, kteří se rozhodli bojovat za Rusko na Ukrajině. Příbuzní nepálských vojáků uvedli, že ruská armáda nedovoluje žoldnéřům používat mobilní telefony, takže není možné se s nimi spojit a mají obavy o jejich život.

Nepálci, kteří prošli výcvikem a vrátili se zpět domů, tvrdí, že ve výcvikovém středisku pro cizince nedaleko Moskvy byla řada mužů z dalších zemí, jako je Afghánistán, Egypt, Indie nebo Kongo. Vojenští instruktoři pak používají také angličtinu pro ty, kteří neumí rusky. Chadka zdůraznil, že právě jazyková bariéra vede v ruské armádě ke zbytečné smrti mnoha naverbovaných cizinců z „globálního Jihu“.

Žoldnéři z Asie mnohdy neví, jakým směrem se mají na frontě pohybovat. Nepálci obviňují ruské velitele, že jim slouží jen jako „potrava pro děla“, když je nasadili do první line bez větší podpory ruských jednotek.

Bezpečnostní analytik a generálmajor ve výslužbě nepálské armády Binoj Basnyat je přesvědčen, že krátký výcvik cizinců ukazuje na nedostatek vojáků, které by ruská armáda mohla nasazovat do první linie. Podle ukrajinských zdrojů Rusko už přišlo v probíhajícím konfliktu přes čtyři sta tisíc vojáků.