Hrot24.cz
Nedostatek testosteronu u mužů může vést k předčasné smrti

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Nedostatek testosteronu u mužů může vést k předčasné smrti

Nová studie mezinárodního týmu vědců potvrdila, že nízká hladina hormonu testosteron u mužů může mít negativní vliv na délku života.

Vladimír Barák

Ukazuje se, že muži by měli věnovat pozornost hladině svého pohlavního hormonu testosteron v krvi. Podle rozsáhlé studie pod vedením australských vědců totiž nízké množství tohoto hormonu může vést k předčasnému úmrtí. Potvrzeno to bylo na rozsáhlém vzorku 24 019 mužů z různých států světa.

Mezinárodní tým vědců pod vedením lékařů z University of Western Australia ve studii publikované v odborném renomovaném časopise Annals of Internal Medicine porovnával výchozí hladiny testosteronu se zdravotním stavem respondentů pomocí dat z předchozích studií na mužích ve věku 40 až 70 let.

Ze zkoumání vyplynulo, že vyšší riziko předčasného úmrtí z různých důvodů hrozí u těch mužů, u nichž byla zjištěna nízká výchozí hladina testosteronu. Tu v článku vědci definovali jako méně než 213 nanogramů na decilitr (ng/dL). Těm s velmi malou hladinou testesteronu pod 153 ng/dL pak podle lékařů hrozí vyšší riziko úmrtí v souvislosti s kardiovaskulárními onemocněními.

Jak uvádí deník Business Insider, léčba nízké hladiny testosteronu je zejména v USA poměrně velkým byznysem. Testosteron u mužů ubývá spolu s tím, jak stárnou. V důsledku toho jsou muži například podrážděnější, projevují méně radosti a negativně je ovlivněno rovněž jejich sexuální libido.

Ke zpomalení úbytku testosteronu či jeho doplnění se využívá celé řady postupů, z nichž na některé se vysloveně specializují některé soukromé kliniky. Kromě léků je k dispozici rovněž řada potravinových doplňků, jejichž prodej podporuje masivní reklama.

Americká Agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však již dříve vydala varování, že některé typy léčby zvyšující hladinu testosteronu mohou jako vedlejší efekt zvyšovat riziko infarktu nebo mrtvice, v tomto jsou tedy výsledky studií stále rozporuplné.

Muži nicméně mohou ovlivnit stav testosteronu v krvi i vlastní životosprávou. Obecně se doporučuje konzumace vyvážené stravy, dostatečný pohyb a práce s vlastním stresem. Nízkou hladinu testosteronu lze zjistit krevním testem.