Mucha jako živý. V jízdárně pražského hradu začíná výstava Alphonse Mucha eMotion
Krásné dívky ze secesních plakátů Alfonse Muchy a ztepilé Čechy z jeho Slovanské epopeje zná každý. V jízdárně Pražského hradu začíná úplně jiná muchovská výstava, která dílo jednoho z nejznámějších českých malířů rozhýbá a v nadživotní velikosti představí i drobnosti dosud skryté v rozích obrazů.
Na výstavě nazvané Alphonse Mucha eMotion plakátové dívky promítané na zdi – jinak prázdného – sálu mrkají a posílají vzdušné polibky, Jan Hus žehnající v Betlémské kapli věřícím se naklání z kazatelny a divák si kromě toho může prohlédnout obří detaily bitevních scén ze Slovanské epopeje.
Podle producenta výstavy a spoluzakladatele společnosti BigBoard Richarda Fuxy, který v minulosti koupil sbírku muchových plakátů od tenisty Ivana Lendla, přináší výstava „velké emoce“ a přichází s inovativním technickým řešením: „Vůbec poprvé na světě jsou (Muchova díla pozn. red.) rozpohybována a poprvé jsou ve 360 stupních promítána ve velkoformátové projekci.“ Velmi podobně na věc nahlíží také autor projektu, kreativní ředitel výstavy a autor hudby Michal Dvořák.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
Podobné multimediální výstavy se podle něj objevily jako první ve Francii a do dnešního dne se jich dočkali třeba Klimt, Picasso, Dalí či Schiele: „Chtěli jsme Muchu přiřadit k těmto velikánům.“ Na přípravě výstavy se podle něj podílel tým tří stovek lidí a zabralo jim to skoro dva roky. Emoce, nálady a pocity jsme se snažili akcentovat současnými výrazovými prostředky, tak jak by to možná dělal Alfons Mucha dnes,“ tvrdí Dvořák.
Tiskovou konferenci předcházející výstavě navštívila rovněž Muchova vnučka – výtvarnice Jarmila Mucha Plocková. Výstava je podle ní „převratný počin“, který jejího dědečka přibližuje mladé generaci: „Podle mého názoru by se novým technologiím rozhodně nebránil, možná by sám spolupracoval.“ Promítané zvětšeniny detailů Muchových děl umožňují podle ní nahlédnout každému zájemci až „do palety malíře“ a ocenit styl, kterým pracoval: „Je to velmi moderní, až impresionistická malba“.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
Výstava Alphonse Mucha eMotion kromě toho vůbec poprvé uvádí dílo secesního malíře ve formě digitálního NFT (non-fungible token, tedy nezaměnitelný token), a to jak plakáty, tak obrazy ze Slovanské epopeje. Zájemci si budou moci koupit digitální obrazy ve třech edicích odstupňovaných podle kvality a ceny – Emerald, Ruby, Amethyst.
Výstava bude v Jízdárně Pražského hradu pokračovat až do 13. září a Fuxa neskrývá ambice, že by poté „chtěli projekt vyvézt do zahraničí“.