Hrot24.cz
Ministerstvo radí školám: Chraňme děti před válečnou nenávistí

Profimedia.cz

Ministerstvo radí školám: Chraňme děti před válečnou nenávistí

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou svádí k nálepkování na hodné a zlé. Do škol to ale nepatří, upozorňuje ministerstvo školství.

Vladimír Barák

Kvůli dramatické situaci na Ukrajině napsal ministr školství Petr Gazdík (STAN) otevřený dopis ředitelům škol a učitelům. Podle politika nyní čekají vzdělávací systém velmi těžké týdny. „Je velmi pravděpodobné, že děti a mladí lidé budou z médií a jim blízkých sociálních sítí zahrnuti nejrůznějšími informacemi. To může vyvolat široké spektrum emocí, od pocitů nejistoty, obav o životy blízkých až po nenávist. Obzvláště v těchto chvílích je potřeba, abychom ve školách nejen pomáhali dětem všechny přicházející informace zpracovávat, ale také vytvářet bezpečný prostor pro otázky i emoce, stejně jako příležitosti k solidaritě a pomoci,“ vyzval Gazdík.

Z dopisu je patrné, že ministr se obává zejména konfliktů ve školách kvůli národnosti. V České republice žije početná nejen ukrajinská, ale i ruská menšina. Děti však za svůj původ nemohou. „Problémem jsou slovní i fyzické útoky, šikana, vzájemné napadání a obviňování, rozlišování národností na ‚hodné a zlé‘, lynčování kohokoli za příslušnost k národnosti a další jevy, které válečné konflikty provázejí i na územích, kde se neválčí. Pouhá příslušnost k národnosti nesmí být záminkou ke konfliktům,“ upozorňuje ministr. Do škol spolu s dopisem zaslal i soubor doporučení, jak se konfliktu věnovat v rámci školní výuky.

Učitelé mají podle pokynů zejména ve třídách, kde jsou zařazeni žáci ruské, běloruské či ukrajinské národnosti, intenzivně cíleně pracovat s celým třídním kolektivem. „Náplní této činnosti by mělo být především akcentování respektování individuality, dodržování lidských práv a jasné deklarování toho, že národnost nečiní člověka odpovědným za kroky, které realizuje státní režim země, odkud dotyčný pochází,“ uvádí se v manuálu.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 3:53:18 AM CET

Vladimír Barák

S radami, jak komunikovat v této náročné době s dětmi, se přidala i Linka bezpečí. Organizace specializující se na dětskou krizovou pomoc radí, aby dospělí před dětmi zdůrazňovali, že Česká republika je nyní bezpečnou zemí. Rodiče by měli dohlédnout na to, aby se děti až příliš nevěnovaly zpravodajství, které na ně může mít velmi špatný dopad. „Rodiny by se i nadále měly věnovat svým běžným aktivitám a zaměřit se na věci, které jim dělají radost,“ uvádí Linka bezpečí.

Děti mohou využít bezplatné pomoci proškolených pracovníků Linky bezpečí na čísle 116 111. Pro rodiče je určena Rodičovská linka na čísle 606 021 021. Psychologická podpora je ale k dispozici i dalším občanům. Adresář pomáhajících organizací zveřejnilo ministerstvo vnitra.