Městský developer připravuje v Praze tisíce bytů. První vyrostou u Bohemky a na Smíchově
Hlavnímu městu patří na 70 hektarů pozemků, kde by se mohly stavět byty. Zatím leží ladem, změnit to má postupně Pražská developerská společnost
redaktor
Prahu sužuje v posledních letech bytová krize. Kvůli nedostatečné výstavbě a velké poptávce ze strany zájemců o vlastní byt i investorů se v posledních letech dramaticky zvýšily ceny bytů. V novostavbách se průměrná nabídková cena dostala přes hranici 150 tisíc korun za metr.
Pro stále větší část obyvatel hlavního města to představuje problém: bydlení totiž často nemají ani důležití zaměstnanci, bez nichž by Praha nefungovala. Tedy třeba učitelé, zdravotníci, policisté nebo úředníci. Právě na ně by z velké části měla cílit výstavba řízená Pražskou developerskou společností (PDS) na městských pozemcích.
Podle ředitele PDS Petra Urbánka by na městských brownfieldech mohlo vyrůst kolem osmi až deseti tisíc bytů za desítky miliard. Velká část z nich by přitom podle plánů měla zůstat v majetku města; magistrát by pak byty pronajímal právě zástupcům potřebných profesí, případně sociálně slabším rodinám.
U velké části městských pozemků je k výstavbě ještě dlouhá cesta: je potřeba změnit územní plán, vypsat soutěže, sestavit projekty... Už nyní, po dvou a půl letech fungování má ale PDS za sebou dvě architektonické soutěže na menší bytové domy ve Vršovicích a na Smíchově. Mnoho hodin práce odvedli lidé z PDS také na projektových přípravách velkých rozvojových území na Palmovce nebo v Nových Dvorech.
Co městská developerská společnost chystá a kde je nejblíž zahájení prvních rezidenčních projektů v režii hlavního města?
1. Pražskému magistrátu patří na Palmovce lukrativní, ovšem zanedbaný pozemek přímo u metra a autobusového nádraží. Oblast přezdívaná "Pentagon" má na osm hektarů a jde o největší městské rozvojové území v širším centru metropole. Pražská developerská společnost nechala pro území vypracovat urbanistickou studii. Z té vyplývá, že by na Palmovce mohlo vyrůst až 2,2 tisíce bytů a dalších 40 až 50 tisíc metrů čtverečních komerčních i nekomerčních prostor. V současnosti probíhá na Palmovce řízení o změně územního plánu, projekt by se pak měl realizovat v několika etapách v horizontu pěti až patnácti let.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
V předstihu by měly ovšem na Palmovce vyrůst dva domy v Zenklově ulici, na něž už PDS vypsala výběrové řízení. Vznikne v nich 24 bytů a dvě podlaží nebytových prostor, letos by měla být hotová dokumentace pro stavební řízení.
foto PDS
2. Pražská developerská společnost se angažuje také v jednom z nejvýraznějších pražských veřejných projektů posledních dekád, a sice Vltavské filharmonie v Praze 7. Mezinárodní architektonickou soutěž, kterou vyhrálo loni dánské studio BIG, měl na starosti projektový tým Institutu plánování rozvoje, který se postupně přesunul pod hlavičku PDS. Ta tak teď bude zodpovídat za celou projektovou fázi Vltavské filharmonie.
foto PDS
Investiční a realizační část projektu, které by měly začít v roce 2027, se vrátí zpět pod křídla magistrátu. S dokončením nového kulturního centra se třemi koncertními sály se počítá na rok 2031,
foto Tomáš Novák týdeník HROT
3. Jedním z nejpokročilejších plánů Pražské developerské společnosti je projekt bytového domu, který má vyrůst v pražských Vršovicích vedle stadionu fotbalového klubu Bohemians. Městský developer loni vypsal architektonickou soutěž, v níž v listopadu zvítězil brněnský ateliér Kuba & Pilař Architekti.
foto PDS
Letos má studio zahájit přípravu dokumentace pro stavební povolení na dům s celkem 139 nájemními byty a maloobchodními prostory v přízemí. Se samotnou výstavbou se počítá v návaznosti na získání všech razítek, měla by proběhnout v letech 2025 až 2027.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
4. Největším brownfieldem ve svém majetku se může Praha pochlubit v Nových Dvorech v městských částech Prahy 4 a Prahy 12. Jeho rozloha je přibližně 15 hektarů a na území se bude nacházet i jedna ze stanic nové linky metra D. Pražská developerská společnost nyní pracuje na projektové přípravě celé nové čtvrti, která by v Nových Dvorech měla v budoucnosti vyrůst. Výstavba bude probíhat etapově, jejím výsledkem by mělo být několik tisíc bytů a na 130 tisíc metrů čtverečních pro obchody, restaurace a další občanskou vybavenost.
foto PDS
I v Nových Dvorech už existuje plán na první konkrétní byty, a sice v bytovém domě Jalový dvůr se 40 jednotkami, který má vyrůst do roku 2025 až 2026 mezi ulicemi Libušská a Kunratická.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
5. Vůbec první soutěž na městský rezidenční development, kterou PDS vypsala, se týkala menšího pozemku v páté pražské městské části poblíž vily Portheimka. Do soutěže se na jaře přihlásilo 30 ateliérů z Česka i zahraničí; v srpnu odborná porota vyhlásila svého favorita: pražský Atelier bod architekti. Vítězný návrh pro projekt V Botanice počítá s šestipatrovou budovou s celkem 56 byty, v přízemí mají být obchodní prostory.
foto Tomáš Novák týdeník HROT
Pokud půjde povolovací řízení bez komplikací, stavět by se mohlo začít už v příštím roce, dokončení by pak připadlo na nejpozději na rok 2027.
foto PDS