Změny v Karibiku
Kuba poprvé od revoluce pronajala zemědělskou půdu zahraniční firmě
Kuba pronajala zemědělskou půdu vietnamské společnosti pro pěstování rýže. Stalo se tak poprvé od revoluce v roce 1959, kdy byli ze země vyhnáni všichni zahraniční vlastníci půdy. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu listu komunistické strany Granma.
čtk
Podle Granma se státní zemědělská společnost spojila s nejmenovanou firmou, které na tři roky pronajala tři tisíce hektarů půdy v západní provincii Pinar del Río. List také naznačil, že by doba pronájmu mohla být prodloužena a rozloha pronajaté půdy zvětšena.
„Poprvé se uskutečnil proces předání půdy zahraniční společnosti, která se postará o její obhospodařování,“ uvedl zástupce ředitele kubánské zemědělské společnosti Empresa Agroindustrial de Granos Los Palacios Jorge Feliz Chamizo.
Na Kubě se ročně zkonzumuje 700 tisíc tun rýže, která se většinou dováží z Vietnamu. V posledních letech se však na ostrově stala nedostatkovým zbožím kvůli hospodářské krizi vyvolané nedostatkem směnitelné měny potřebné na dovoz potravin, pohonných hmot, náhradních dílů, surovin a zemědělských vstupů.
Podle dostupných údajů statistického úřadu v roce 2018, tedy před začátkem krize, produkce rýže na Kubě činila zhruba 250 tisíc tun. Od té doby však klesla o více než 80 procent.
Granma také uvedla, že podnik bude první, který si pracovní sílu bude najímat přímo, a ne prostřednictvím státního úřadu pro zprostředkování zaměstnání. Mnoho investorů si stěžuje, že jsou nuceni najímat pracovní sílu prostřednictvím pracovního úřadu, kterému platí mzdy pro zaměstnance v tvrdé měně, zatímco úřad pak zaměstnance vyplácí v domácí měně.
Podle vlády se zahraniční investice na Kubě v posledních letech snížily kvůli zpřísnění amerických sankcí. Statistiky však nejsou k dispozici.