Hrot24.cz
Kdo bude americkým prezidentem? Možná rozhodne Taylor Swift

Shutterstock.com

Kdo bude americkým prezidentem? Možná rozhodne Taylor Swift

Populární zpěvačka Taylor Swift může být rozhodujícím faktorem pro vítězství v amerických prezidentských volbách. Až pětina amerických voličů přiznává, že bude hlasovat podle ní.

František Novák

Na podzim se o Bílý dům opět utkají staří známí, Joe Biden a Donald Trump (pokud americké soudy nezakážou Trumpovi opět kandidovat). A zopakují si volební klání z roku 2020. Volební týmy už vymýšlejí způsob, jak kampaň postavit, aby jejich kandidát vyhrál. Americký deník The New York Times (NYT) odhaduje, že letošní kampaň bude „dlouhá, ošklivá a deprimující“ a voliči se budou muset rozhodnout mezi dvěma nepopulárními kandidáty.

Biden, který loni v listopadu oslavil své 81. narozeniny, zatím v průzkumech na o čtyři roky mladšího Trumpa ztrácí. Volební stratégové demokratů budou muset podle NYT udělat z voleb referendum o Trumpovi a vykreslit jej jako ohrožení pro americkou demokracii.

Osoba samotného stárnoucího prezidenta Bidena má být upozaděna. Vsadit mají i na podporu veřejně známých osobností, nejen z politiky, ale i z kultury. Na pomyslném seznamu celebrit zaujímá nejvyšší místo globální popkulturní ikona a zpěvačka Taylor Swift. O ní už americká média spekulují, že může být rozhodujícím faktorem pro to, kdo nakonec na další čtyři roky zasedne v Oválné pracovně Bílého domu.

Z průzkumu společnosti Redfield & Wilton Strategies, který si zadal americký týdeník Newsweek, totiž vyplývá, že by osmnáct procent voličů s velkou pravděpodobností volilo toho, na koho ukáže prstem čtyřiatřicetiletá zpěvačka. Jen šest procent Američanů uvedlo, že ji nezná. Průzkumu se zúčastnilo patnáct stovek oprávněných voličů a konal se 18. ledna.

Vliv na kulturu, sport i ekonomiku

„Ovlivnila populární kulturu, sport a ekonomiku celých Spojených států amerických,“ řekl k obrovskému mediálnímu i ekonomického vlivu americké zpěvačky, textařky a multiinstrumentalistky PR konzultant James Haggerty. Větší jméno si volební týmy pro potenciální podporu svých kandidátů nemohou vymyslet.

Probíhající turné zpěvačky Eras už vydělalo prodejem vstupenek jako první v historii přes miliardu dolarů, navíc byla časopisem Time vyhlášena osobností roku 2023. Její vztah s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem z Kansas City Chiefs znamenal nárůst sledovanosti nejen tohoto týmu, ale i amerického fotbalu obecně.

Haggerty tvrdí, že vliv amerických celebrit na volby obecně roste s tím, jak rozhodování voličů stále silněji ovlivňují média a sociální sítě. „Ve světě, kde se hvězda reality show může stát prezidentem, a možná i dvakrát, to dává dokonalý smysl,“ dodal na adresu Donalda Trumpa, jenž se mediálně proslavil jako producent a moderátor pořadu The Apprentice, který se začal vysílat před deseti lety.

Impulz pro mladé voliče

Podpora od americké zpěvačky by samozřejmě měla největší vliv na mladší voliče do 35 let. Hlasovali by podle ní ve třetině případů. Právě hlasy mladších Američanů mohou volby rozhodnout. Letos by se mohlo do voleb zapojit osm milionů prvovoličů. Mladí lidé obvykle ve větší míře volí demokraty, poslední týdny ale jejich podpora Bidena klesá hlavně kvůli podpoře Bílého domu pro Izrael ve válce s Hamásem.

Politické preference Swift v případě prezidentských voleb jsou zatím nejasné, v roce 2018 ale podpořila demokratické kandidáty ve volbách do Kongresu ve státě Tennessee. V novodobé americké historii není novinkou, že známé tváře podporují prezidentské kandidáty.

V šedesátých letech minulého století podpořil Johna Fitzgeralda Kennedyho zpěvák Frank Sinatra. V osmdesátých letech vyjádřili Ronaldu Reaganovi podporu například herci Cary Grant nebo Charlton Heston. Baracka Obamu zase v roce 2008 podpořila moderátorka Oprah Winfreyová a měla mu přihrát až milion hlasů především od Afroameričanů.