Jaderná Francie drží Evropu nad vodou. Vyváží nejvíce elektřiny v EU
Francie, která ze dvou třetin vyrábí elektřinu z jádra, je největším exportérem elektřiny v Evropě. Nejvíce v prvním pololetí vyvážela do Spojeného království, Itálie, Německa a Švýcarska.
redaktor
Země galského kohouta má největší podíl výroby elektřiny z jaderných elektráren na světě. Loni to bylo 65 procent z celkové produkce elektrické energie. Provozuje 56 jaderných bloků v osmnácti elektrárnách. Celkově mají instalovaný výkon 61 gigawattů.
I proto si Francie může dovolit ve velkém vyvážet elektřinu do okolních zemí. Jen za první pololetí tohoto roku byla čistým exportérem elektřiny ve výši 40,8 terawatthodin, což znamená nárůst oproti druhému pololetí roku 2023 o 31 procent.
Nárůst je způsoben vyšším výkonem jaderných bloků, nízkou domácí poptávkou a velkými přebytky výroby elektřiny z vodních elektráren, jež se loni podílely dvanácti procenty na francouzském energetickém mixu.
„Výroba elektřiny ve Francii se v první polovině tohoto roku zvýšila, zatímco poptávka zůstala nízká. Pokračuje tím trend, který začal během pandemie covidu-19,“ zdůraznil Clement Bouilloux, hlavní analytik společnosti Montel Analytics. Kromě toho, že se produkce z jádra zvýšila během prvního pololetí o deset procent oproti druhé půlce loňského roku, nejdeštivější jaro za deset let umožnilo zvýšit výrobu elektřiny v hydroelektrárnách. I proto mohla země vyvážet velké objemy elektřiny do dalších zemí.
A kam energie z francouzských reaktorů především směřovala? Většinu elektřiny si rozdělily čtyři země. Spojené království (11,7 TWh), Itálie (9,4 TWh), Německo (8,8 TWh) a Švýcarsko (7,4 TWh).
Francie na starém kontinentu ve vývozu elektřiny spolehlivě vede. S velkým odstupem je na druhém místě Švédsko. Jako čistý exportér do zahraničí poslalo 15,3 terawatthodin elektřiny. Na bronzovém stupínku se umístilo Nizozemsko s exportem 8,8 TWh elektřiny. Čtvrté Norsko mělo čistý vývoz elektřiny na úrovni 7,4 TWh. Také loni byla Francie největším čistým vývozcem elektřiny s 50,1 terawatthodinami.
Naopak nejvíce v rámci Evropy musí dovážet elektřinu Itálie. A právě vláda Giorgie Meloniové uvažuje o tom, že dá po 35 letech zelenou novým jaderným zdrojům, aby snížila závislost na dovozu elektřiny i na dalších fosilních zdrojích, zejména na zemním plynu.