Bude v roce 2060 konec světa, nebo se dočkáme nového začátku?
Ilustrace: Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Biblické proroctví
Newtonova tajemná předpověď: Vědec, který „přepočítal“ konec světa na rok 2060
Když se řekne Isaac Newton, vybaví si většina z nás padající jablko, gravitační zákony a průkopnické objevy v matematice. Málokdo však ví, že britský génius přelomu 17. století strávil roky studiem Bible – a podle ní i „vypočítal“ konec světa. V dopise z roku 1704, který nedávno znovu oživil akademický zájem, předpovídá, že svět čeká zásadní zlom kolem roku 2060. Ne jako apokalyptický konec, ale jako přechod do nového věku. Proč se tento racionální vědec pustil do proroctví? A proč právě 2060?
šéfredaktor
Newton, který vedle fyziky a alchymie hluboce studoval teologii, se ve svých výpočtech opíral o symboliku knihy Daniel a Zjevení Janova. Konkrétně ho zaujala čísla 1260, 1290 a 2300, jež v biblickém kontextu označují dny „posledních časů“.
Newton je však interpretoval jako roky. Za klíčový milník považoval rok 800 n. l., kdy Karel Veliký založil Svatou říši římskou. K tomuto datu připočetl 1260 let – a dostal se tak k roku 2060.
Konec, nebo nový začátek? Proč Newton nevěřil v apokalypsu
„Nezmiňuji se o tom, abych určil přesný čas konce, ale abych zarazil ukvapené dohady fanatiků, kteří neustále předpovídají konec světa a tím uvádějí posvátná proroctví v opovržení, když jejich předpovědi selžou,“ napsal Newton s typickou přesností.
Podle historika Stephena Snobelena z University of King’s College chtěl Newton hlavně zabránit zneužívání biblických textů: „Bál se, že chybné lidské předpovědi pošpiní autoritu Bible.“
Ačkoli Newton ve svém dopise zmiňuje „morové rány a války“ jako předzvěst změny, nešlo mu o katastrofický scénář.
„Pro Newtona by rok 2060 znamenal spíše nový začátek. Konec starého věku a úsvit éry, kterou židé nazývají mesiášským věkem a křesťané Královstvím Božím,“ vysvětluje Snobelen.
Vědec tedy spojil svou víru v matematickou přesnost s teologickou vizí – svět se podle něj nezanikne, ale transformuje se.
Newtonův odkaz: Proč jeho proroctví rezonuje v éře klimatických krizí
I po třech stoletích Newtonova předpověď vyvolává otázky. Proč zrovna 2060? Vědci dnes upozorňují, že toto datum se nápadně kryje s klimatickými modely varujícími před bodem zvratu ekosystémů.
Newton by jistě kvitoval, že jeho výpočet – byť motivován nábožensky – rezonuje v době, kdy lidstvo čelí existenčním výzvám.