Vítej, generace beta. Co od nich čekat? Budou svědky pokroku a možná i zániku světa
Miminka narozená od roku 2025 podle sociologického dělení spadají do nové generace beta. Tato generace zažije nejen přelom století, ale i bezprecedentní rozmach technologií a automatizace. Zároveň se bude muset vyrovnávat s důsledky klimatických změn, znečištěného životního prostředí a geopolitických otřesů, které dnes začínají formovat svět.
redaktor
Generace beta zahrne děti narozené mezi lety 2025 a 2039, které nahradí předchozí generaci alfa. První zástupci generace alfa si už například v Česku začínají vyzvedávat občanské průkazy, protože slaví patnácté narozeniny.
Ačkoli se může zdát, že rozdíl mezi jednotlivými generacemi není velký, opak je pravdou. V dnešní éře se lidstvo každý rok posouvá výrazně dopředu, a tak má každá generace své specifické rysy a výzvy.
Podle analytiků z americké společnosti McCrindle bude generace beta do roku 2035 tvořit až 16 procent světové populace. Mnohé z těchto dětí se pravděpodobně dožijí 22. století a stanou se svědky důležitých historických milníků.
Fast fashion: Slabina Generace Z na cestě k udržitelnosti
Stejně jako generace alfa bude i beta vysoce ovlivněna rozvojem technologií. Zatímco generace alfa si umělou inteligenci a automatizaci spíše osahávala, generace beta se do tohoto světa již narodí. Američtí sociologové dokonce s nadsázkou uvádějí, že první slova dětí generace beta možná neuslyší rodiče, ale systémy umělé inteligence.
Tyto děti budou žít v éře, kdy jsou umělá inteligence a automatizace plně začleněny do každodenního života – od vzdělávání a pracovišť až po zdravotnictví a zábavu. Pravděpodobně budou první generací, která zažije autonomní dopravu ve velkém měřítku, nositelné zdravotní technologie a pohlcující virtuální prostředí.
„Období jejich formování bude poznamenáno větším důrazem na personalizaci – algoritmy AI přizpůsobí jejich učení, nakupování a sociální interakce způsobem, který si dnes můžeme jen představovat,“ píše McCrindle.
Psychologové však bijí na poplach. Jak uvádí deník Business Insider, odborníci apelují na rodiče, aby seznamovali děti s technologiemi a sociálními sítěmi co nejpozději.
Nicméně tento trend je těžké zvrátit. Již dnes není neobvyklé vidět dítě v kočárku s tabletem v ruce. Vliv těchto technologií na duševní zdraví dětí je podle odborníků alarmující, ale mnohé rodiny tento fakt ignorují.
Podle McCrindle budou životy generace beta definovány nejen technologiemi, ale i velkými společenskými výzvami. Ty zahrnují klimatickou krizi, globální populační změny a geopolitické otřesy. Technologie by měly v mnoha ohledech zjednodušit život, avšak zároveň přinesou i nové problémy. Jsou energeticky velmi náročné, navíc přispívají k prohlubování mezigeneračních příkopů.
Budoucí generace se bude muset vyrovnávat nejen s rychlým technologickým pokrokem, ale i s dopady na společnost, přírodu a vlastní psychiku. Právě generace beta bude tou, která svět nejen přetvoří, ale zároveň bude nucena následky těchto změn přímo žít.
Vědci totiž varují, že se svět takřka neodvratně řítí k záhubě. Správci takzvaných hodin posledního soudu, které slouží jako symbolické varování před globálními katastrofami, naposledy v loňském roce posunuli ručičky na pouhých devadesát sekund před zánik světa. Důvodem byly především válka na Ukrajině a klimatická krize.
„Vlády a komunity na celém světě musí naléhavě jednat,“ vyzvala odborná redakce Bulletinu amerických jaderných vědců, která hodiny spravuje. Podle ní to budou právě nejmladší generace, které svým jednáním rozhodnou, zda Země – tak, jak ji známe – své obyvatele nakonec přežije.