Právní bitva o plyn
Gazpromu hrozí, že mu další evropští zákazníci přestanou platit za plyn
Rozhodnutí rakouské OMV může spustit právní lavinu. Hrozí, že další evropské firmy odmítnou platit ruské plynárenské společnosti za dodávky plynu.
redaktor
Rakouská společnost OMV se v polovině listopadu rozhodla přestat platit Gazpromu za dodávky plynu, protože mezinárodní arbitráž potvrdila, že ruská státní firma neoprávněně přerušila přísun klíčové energetické komodity v roce 2022. Proto Gazprom, který je podřízen Kremlu, musí zaplatit odškodnění ve výši 230 milionů eur (5,8 miliardy korun).
Toto rozhodnutí ale může strhnout lavinu dalších sporů mezi evropskými energetickými firmami a ruským plynárenským obrem. Gazprom už v reakci na rozhodnutí rakouské firmy pozastavil pro OMV dodávky fosilní komodity, jež se na evropský trh dostávají plynovodem vedoucím přes Ukrajinu.
Právníci tvrdí, že precedens by mohl otevřít stavidla podobným akcím jiných firem, protože nevyřízené případy posuzují mezinárodní soudy. Společnosti, jako jsou například italská Eni nebo německá RWE, mají s Gazpromem rovněž nevyřízené účty. Dluží jim finanční kompenzace za plyn, který podle dlouhodobých kontraktů v roce 2022 nedodal.
„Několik případů čeká nyní na rozhodnutí a verdikt v dalších sporech se očekává v nadcházejících měsících,“ vysvětlila pro agenturu Bloomberg právnička a expertka na energetický trh Agnieszka Asonová z Oxfordského institutu energetických studií.
V případě, že bude evropským dovozcům plynu přiznáno odškodnění – což je podle Asonové pravděpodobné –, spustí to další vlnu kroků jako v případě OMV. Každopádně to povede ke zvýšení finančního tlaku na ruskou společnost. Na druhou stranu stoupá riziko, že těžař se sídlem v Petrohradě přestane na evropský trh dodávat dalším klientům plyn.
Pro ruskou firmu nedávno vznikla další finanční komplikace, protože americké ministerstvo financí uvalilo sankce i na banku Gazprombank, přes kterou se prováděly veškeré platby za dodávky plynu na západní trhy.
Aby toho nebylo málo, na konci roku také končí dohoda o tranzitu plynu mezi Gazpromem a Ukrajinou. I proto mezi obchodníky a zpracovateli plynu v Evropě roste nervozita ohledně vývoje trhu v dalších týdnech a cena komodity na spotovém trhu roste.
Evropské firmy, kterým mezinárodní soudy přiznají finanční odškodnění, nemohou čekat, že od ruské státní firmy dostanou platby v hotovosti. Proto musí přistoupit k alternativnímu řešení. Nabízí se, stejně jako v případě OMV, pozastavení plateb za současné dodávky plynu a vypovězení dlouhodobých smluv. V některých případech platily až do roku 2035. Samotné firmy ale neočekávají, že by z Ruska získaly významnější odškodnění.