Fintech Jeff pokračuje ve své asijské jízdě. Peníze teď nabral od Presto Ventures i Ladislava Bartoníčka
Lotyšský fintech Jeff App, který je takovým „Tinderem pro úvěry“, usiluje o finanční inkluzi na rozvíjejících se trzích. Na jeho další asijskou expanzi teď přiteče téměř 50 milionů korun, a to i od českých Presto Ventures.
redaktor
Když tito dva Lotyši zakládali fintech Jeff App, měli už za sebou spousty projektů v rámci finančního světa. Toms Niparts působil jako generální ředitel peer-to-peer investičního tržiště Viventor, který funguje na více než 30 evropských trzích. Reinis Tenis pracoval více než pět let v komerčním i investičním bankovnictví, zaměřoval se především na finanční služby a úvěrovou analýzu. O něco později se k nim přidal ještě Sandris Artemjevs – ten měl zas 15 let zkušeností s vedením týmů softwarových inženýrů v mezinárodních společnostech zabývajících se spotřebitelským financováním.
Jeff, který provozuje finanční tržiště založené na datech pro rozvíjející se země, se už od svého založení v roce 2019 rozšířil po celé jihovýchodní Asii, zvýšil tržby na 10 milionů dolarů (asi 233 milionů korun) a stal se během roku 2023 ziskovým. Platforma usiluje o takzvanou finanční inkluzi – nedostatečně obsluhovaným skupinám obyvatelstva umožňuje žádat o různé finanční produkty a služby.
Podle Světové banky nemá 40 až 60 procent obyvatel velkých rozvíjejících se ekonomik, kde Jeff působí, účet u některé finanční institutuce. Banky pak odmítají jejich žádosti o úvěr, protože netuší, zda dokážou dostát svým splatným závazkům. Platforma tak shromažďuje alternativní data o platebním chování těchto lidí, čímž poskytovateli úvěru či jiné služby umožní lépe vyhodnotit možná rizika.
Na svůj další růst teď Jeff získal dva miliony dolarů (necelých 47 milionů korun) v rámci late-seed kola vedeného českým venture kapitálovým fondem Presto Ventures, a to za podpory dalších investorů. Těmi jsou například švédský fond J12 zaměřený na data a umělou inteligenci či skupina významných andělských investorů včetně Jeana-Pascala Duvieusarta a Ladislava Bartoníčka. Ti byli dlouholetými minoritními akcionáři skupiny PPF, loni ale prodali své podíly. Skupina tak dnes stoprocentně patří nejbohatší Češce Renátě Kellnerové a její rodině.
„Milníkem bylo dosažení ziskovosti, které nám v kombinaci s novým financováním dává možnost vrátit se na trajektorii vysokého růstu. Víme totiž, jak rychle a zároveň ziskově rozšiřovat náš produkt do dalších rozvíjejících se zemí,“ říká k investici Niparts.
Jeff vstoupil v roce 2020 do Vietnamu, šlo o jeho první trh, kde začal plnohodnotně působit. Postupně expandoval do Filipín, Mexika nebo Indonésie. Díky nabranému kapitálu se teď hodlá rozrůst i do Indie a další rozvíjející se trhy v Asii i mimo ni. Chce také urychlit nábor technologických talentů a rozšířit nabídku finančních služeb a produktů.
„V Prestu jsme silnými zastánci umělé inteligence, strojového učení a alternativních datových věd – zejména na trzích, kde jsou tradiční finanční data výzvou. Jakmile Jeff zahájí činnost v Indii, bude mít působnost v pěti z 20 největších zemí z hlediska počtu obyvatel na světě. V těchto státech je významný počet lidí s nedostatečnou bankovní a finanční obsluhou, přičemž lze mezi jejich systémovými problémy vysledovat mnoho podobností. Jeff již navíc dokázal, že jeho úspěch ve Vietnamu nebyl jednorázový,“ doplňuje Roman Nováček, partner Presto Ventures. Další partner této společnosti, Vojta Roček, nedávno poskytl Hrotu rozsáhlý rozhovor, který si můžete přečíst zde.
Duviesaurt pak „s naprostou jistotou“ tvrdí, že Vietnam, Indonésie nebo Filipíny jsou na pokraji masivní digitalizace finančních služeb. „To vytváří velké příležitosti pro hráče jako je Jeff. Vidím, jak Toms Niparts a jeho tým přemýšlejí a jak si jdou za svým cílem, proto jsem optimistou ohledně toho, čeho všeho tahle firma dosáhne,“ uzavírá muž, který je dnes partnerem společnosti BD Partners.