Na tradičních džunkách a balangayích spolu sice Číňané a Filipínci nebojují, i tak jsou ale jejich střety dramatické
Shutterstock.com / Fung360 / Wikimedia Commons / Stable Diffusion, koláž Hrot24
Provokace z Pekingu
Šikana v Jihočínském moři houstne. Číňané vytlačují Filipínce z nalezišť ropy a testují, co jim USA dovolí
Manila naříká nad stále agresivnějším chováním Pekingu v Jihočínském moři. Čínské lodě brání průzkumu bohatých ložisek fosilních zdrojů ve vodách, které Filipíny považují za svou výlučnou ekonomickou zónu.
redaktor
V posledních týdnech se množí konflikty mezi plavidly či letadly Filipín a Číny v Jihočínském moři. To si komunistický režim v Pekingu praktické celé nárokuje. Podle Manily ale strká svůj nos, kam nepatří.
Region je globálně strategicky důležitý kvůli tomu, že jím proplouvá třetina světového námořního obchodu. Navíc se na dně moře nacházejí rozsáhlá naleziště ropy a zemního plynu.
Filipínský ministr zahraničí Enrique Manalo si stěžuje, že čínská plavidla brání filipínským lodím při průzkumu ložisek fosilních zdrojů ve vodách, které podle mezinárodního práva spadají do filipínské výlučné ekonomické zóny (200 námořních mil od pobřeží).
Napětí mezi oběma zeměmi v regionu stále roste a množí se různé incidenty. Čínské lodě například proti Filipíncům používají vodní děla nebo lasery. Čína údajně také na filipínské stíhačky odpalovala světlice.
„Tyto potyčky nás stále více znepokojují. Pokud by došlo k další eskalaci, napětí mezi oběma zeměmi poroste,“ varoval filipínský šéf diplomacie s tím, že rozhodně chtějí spory řešit mírovou cestou. Čína přitom filipínskou přítomnost v oblasti zpochybňuje.
I když si Peking nárokuje suverenitu nad většinou rozlohy Jihočínského moře, mezinárodní arbitrážní soud v Haagu už v roce 2016 rozhodl, že tyto nároky nemají žádný právní základ. Obě země se sice loni v červenci dohodly na ukončení konfrontace v Jihočínské moři, v praxi ale k němu nedošlo.
Filipíny patří k nejdůležitějším americkým spojencům v celé tichomořské oblasti. Smlouva o vzájemné obraně z roku 1951 navíc zavazuje Spojené státy bránit ostrovní stát při vojenském konfliktu.
Manalo dodal, že se na mnichovské bezpečnostní konferenci setkal s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem s tím, že Trumpova administrativa podporuje posilování americko-filipínské aliance.
„Můžeme se zaměřit ještě na hlubší úroveň spolupráce,“ řekl filipínský ministr. Američané mají zájem na prohlubování vzájemných vztahů v oblasti těžby nerostných surovin, energetiky a informačních technologií.