ilustrační foto

Shutterstock.com

Éra pirátství končí

Televize Nova, Prima a Óčko se dohodly s provozovatelem úložišť Hellshare.cz, Hellspy.cz a Hellspy.sk na boji proti pirátství. Televize dodají seznam svých pořadů a úložiště to zohlední ve svých filtrech, které mažou autorsky chráněný obsah. Dohoda pouze potvrzuje, co vidíme už nějakou chvíli: pirátství už nedává smysl.

„Končí éra divočiny,“ řekl nedávno pro Médiář Ondřej Chrást, pirátský náměstek ministra kultury. Mluvil o novele autorského zákona, která prošla v polovině října Sněmovnou. Platformy a úložiště podle ní ponesou větší odpovědnost za autorsky chráněný obsah, který se na nich objeví. Už nestačí odstranit pouze jeden nahlášený soubor, provozovatel musí smazat všechny verze vybraného díla – a zamezit jeho opětovnému nahrání.

Právě na to reaguje dohoda televizí a společnosti I&Q Group. Její úložiště přitom nejsou žádní trpaslíci, podle databáze Similar Web patří mezi šedesát nejnavštěvovanějších webů v Česku. Po letech, kdy autorskoprávní spory končily u soudů, kde se točily klidně i dekádu, se jedná o skutečný průlom.

Novela ale zdaleka není nejdůležitějším jevem, kvůli němuž stahování zvoní umíráček. Pirátství se jednoduše přežilo. Není pohodlné. Když chci koukat na nový seriál, v aplikaci chytré televize mi stačí zadat kartu a už to jede. To je neskonale snazší než hledat pirátskou kopii, čekat na stažení, zapojovat počítač do televize. I u nás, kde pirátství historicky kvetlo, rychle rostou počty předplatitelů. Nejlépe to vidíme u služby Voyo, plně zpoplatněné platformy televize Nova, která rok od svého znovuzrození hlásí přes 400 tisíc předplatitelů.

To celé ale neznamená, že mají producenti filmů či hudby vyhráno. Neustále roste nová konkurence. Na TikToku, televizi na amfetaminech, tráví průměrný americký uživatel 95 minut denně. Boj o oči a uši je tak lítější než kdy dřív. 

Autor píše pro Médiář (www.mediar.cz)